Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum

'Gündem - Haberler - Gelişmeler' forumunda Semt Bekçisi tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. Semt Bekçisi

Semt Bekçisi Semt Başkanı Site Yetkilisi

Son zamanlarda bu konu çok tartışılıyor. Emeklilik kanunlarının devamlı değişmesi, bakanlıkların ve bakanların devamlı değişmesi emeklilikte yaşa takılanlar konusunu kıyıda köşede bıraktı ama binlerce yüz binlerce kişi bu durumdan dolayı madur oldu.

Şu anda uygulanan emeklilik kanunda emekli olmak için gerekli yaş sınırı 1999 yılından sonra işe girmiş yeni çalışmaya başlamış bayanlarda 58 iken bu yaş sınırı erkeklerde 60. Tabi kanunda bazı özel durumlar dahilinde erken emeklilik mümkün.

Mevcut emeklilik yaşı 1999 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlarda 58, erkeklerde ise 60. Fakat kanunun belirlediği bazı durumlarda erken emeklilik mümkün. O bazı özel durumlar da maluliyetler, mesleki deformasyon, kadınlar için çocuk sayısı vs. vs.

Ama asıl sorunu yaşayanlar, yani emeklilikte yaşa takılanlar, prim gün sayısını doldurmuş, emeklilik için gerekli minimum çalışma gün sayısını doldurmuş ama yaş sınırı yüzünden yaşının gelmesini bekleyenler.

aslında bunun yaşla ilgisi olması adil mi bilmiyorum ama adam emekli olmak için gerekli gün sayısınca çalışmış. neden emekli olamasın?

Bu konuda Ali Tezel'in açıklamalarından bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.
    Ali Tezel'in Habertürk'e konuk olduğu ve emeklilikte yaşa takılanların durumunu değerlendirdiği programın videosu. Önemli açıklamalar var dinlemenizi tavsiye ederim.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar - EYT NEDİR?

1999 yılından önce, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı veya özel sigorta kuruluşları dahilinde işe başlamış olan herkes emeklilikte yaşa takılanlar grubundadır.

Yani 8 Eylül 1999'a kadarki durumda kadınlar 20 yıl ve 5000 gün, erkekler ise 25 yıl ve 5000 gün primleri dolduğunda emekli olabiliyorlardı.

8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklik ile adeta maç sırasında kural değişti ve mevcut çalışanları da kapsayan bir şekilde yaş sınırı da getirildi. (1 saat önce güncellendi)

Benzer Konu :<<<-- Rahim Ağzında Oluşan Et Parçasının Yaşattığı Sıkıntılar -->>>

Semt Bekçisi, 19 Eylül 2017 , Konu : Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum
  2. Semt Bekçisi

Semt Bekçisi Semt Başkanı Site Yetkilisi

Şu videoda ise emeklilikte yaşa takılanlar hakkında Ali Tezel'in de açıklamaları var. Kaybolan hak arayışında olan insanların haklarını aramaları kadar doğal ve yasal bir şey olamaz. Bunu kanuni yollarla yapmak ve haklarınızı tam bilmek adına buradan sorabilir veya Ali Tezel gibi uzman yorumlarını dinleyebilirsiniz.

Semt Bekçisi, 19 Eylül 2017 , Konu : Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum
  3. Jaweed

Jaweed New Member

Benim babam da hukuk mücadelesi vermişti. Emeklilik hakkı geldikten 5 yıl sonra emekli olabildi. Yani tam da dediğiniz gibi maç oynanırken kural değişmez ki.

Yeni yaş sınırı geldiğinde kesinlikle o tarihten sonra sigorta girişi yapılacak kişilere gelmeliydi. Mevcut kişilere mevcut çalışanlara gelmemeliydi.

Ali Tezel beyin de dediği gibi, adam işe girerken bir plan yapmış. Kariyer planı mı dersiniz hayat planı mı dersiniz ne derseniz artık, 25 yıl çalışınca emekli olabiliyorum o zaman tamam demiş. Adamın emeklisine tam 5 yıl kala diyorsun ki sen bi 5 yıl daha çalış. Bu haksızlık kesinlikle.

Jaweed, 19 Eylül 2017 , Konu : Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum
  4. Emekli

Emekli Forum Okuru

1971 ocak ayı doğumluyum. 15 haziran 1993 Sigorta Girişim Askerliğimi Borçlanırsam Erken Emeklilik Yasasından yararlanabilir miyim?

Edit : 1 saat önce biri cevap yazmıştı sanırım geri silmiş

Emekli, 19 Eylül 2017 , Konu : Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum
  5. Ahmet Süzmen

Ahmet Süzmen Forum Okuru

artık çıkarın şu yasayı yoksa bu gidişle mezara girdiğimizde emekli olucaz yazık değilmi bu kadar yaşlı insana kaç yaşına geldik hala emekli olamıyoruz ve iş arıyoruz. Onu geçtim artık yaşımızdan dolayı işte vermiyorlar. Emekli olalım diyoruz onda da yaşa takılıyoruz. Soruyorum size biz ne yapalım şimdi? Lütfen erken emeklilikte yaşa takılanlar için kanun çıksın torba yasa çıksın beklemekten yorulduk artık bir şey çıksın...

6. halisedemir

halisedemir New Member

7. zeysah

zeysah Semt Yazarı

Avrupa standartlarına uydurmaya çalışıyorlar herşeyi. Kardeşim avrupada yaşayanlar havasından mı suyundan mı yoksa daha bu dünyada çekecekleri çok ondanmıdır bilmiyorum orasını Allah bilir 90 yaşlarını görüp hatta daha fazla yaşıyorlar. Türk insanı öylemi? Zaten ülkemizin yaş sınırı ortalaması 60 iken mezarda mı emekli olalım ya. 60 yaşından sonra emekli olupta ne yapalım? İşte bu yüzden artık ssklıymışım yok çalışacakmışım istemiyorum artık. Oturayım evimde bir bayan olarak nasıl olsa emekli olamayacağım . Artık öldüğümüzde zaten hepten emekli olacağız zaten.

8. Emine Ç.

Emine Ç. Forum Okuru

Her cümlesine katılıyorum emekli yaşı çok yüksek eskiler yine 90-100 yaşına kadar yaşarmış ama şimdi yaş ortalaması 60 yaşına kadar düştü tam tersi olması gerekiyorken emeklilik yaşı 60 larda ama eskine 45 yaşında emekli olabiliyordun. Şimdi bana söyleyin 50 yaşında bir adamı kim işe alacak o kadar genç varken insanlar ne emekli olabiliyor nede 45-50 yaşından sonra çalışabiliyor. Emeklilik yaşı kesinlikle 45-50 olmalı yazık değilmi bu kadar insana?

zeysah bunu beğendi.
  9. EYT Mağduru

EYT Mağduru Forum Okuru

arkadaşlar EYT çıksın artık 2 çocuk okutuyorum ve artık çalışamıyorum 52 yaşındayım hala emekli olamadım artık işte vermiyorlar yaştan dolayı nolur çıkartsınlar artık bizde emekli olalım. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunu 1 saat önce komşumla görüştüm sanırım gelişmeler var diyor bekliyicez bakalım

zeysah bunu beğendi.
  10. eyt

eyt Forum Okuru

arkadaşlar yeni haber varmı 2018 e mi kalacak umudumuz :/

11. Yaş Bekleyen

Yaş Bekleyen Forum Okuru

merhaba arkadaşlar benim sigorta başlangıcım 1990 bu sigorta girişi ben askere gitmeden 1-2 yıl önce yapılmıştı. Askerden sonra full sigortalı çalıştım ve günümü artık doldurdum ve fazla günlerimde var sigortam hala işliyor. Bende artık yaşımın dolmasını bekliyorum. Sizlere sormak istediğim emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yeni çıkarılacak bir yasa var mı veya emekli olmak için başka bir çözüm varmı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

12. OxyGeN

OxyGeN Uyan Semt Halkı Mesajım Var

Yaş Bekleyen hemen sorunu cevaplamak istiyorum. Sizin gibi gününü doldurmuş ve yaşının dolmasını bekleyen çok sayıda emekli adayı bulunuyor. Bunlar bir grup ve 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' ismiyle biliniyorlar. Anayasada yaşa takılanlar için bir çok çalışma yapılmaya çalışıldı aslında. Bu grup için farklı modellerde gündemde oldu. Fakat hiç bir eyt çalışması sonrasında sonuç alınamadı. Çalışma bakanları'da emeklilikte yaşa takılanlar için birçok kez sorulara cevap verdi fakat verilen cevaplar hep olumsuz oldu. İnternet'te bir çok haber çıkıyor eyt ile alakalı bunlara kulak asmayın hepsi hit çekmek için yapılmış haberler. Mevcut yasaya göre çıkarılan prim gün sayısı , yaş ve yıl şartları emekli olabilmek için geçerli olan şartlar. Bırakın emekli yaşının düşürülmesini artık daha yukarı çıkartılıyor ve 65 yaşına kadar çıkabiliyor emeklilik yaşı. Sizin zaten yıl olarak ve prim olarak doldurmuş bulunuyorsunuz. Mecbur yaşınızı beklemeniz gerekiyor. Sizde emeklilikte yaşa takılanlar grubunda yer alıyorsunuz ve emekli olabilmeniz için yaşınızı beklemekten başka bir yolunuz maalesef bulunmuyor.

13. Haydar Karaman

Haydar Karaman Forum Okuru

selam ben 12.11.1964 tarihinde doğdum kimlikte bu şekilde sigorta girişim ise 11.08.1988 ssk günümü hesapladığımda tam 1925 gün sigorta primim gözüküyor. Ben bir süre yurt dışında çalışmıştım yurt dışı primim 1060 gün. Size şunu sormak istiyorum ben askerlik borçlanması yapmadın. Askerlik borçlanmasını da yapsam acaba 3600 gün dolduğundan emekli olabilir miyim?

14. OxyGeN

Haydar Karaman merhaba mevcut yasaya göre sigorta girişiniz 9 Eylül 1999 'dan önce ise 15 Yıl ve 3600 gün şartını doldurduktan sonra emekli olabiliyorsunuz. Fakat şöyle bir durum var erkekler için 55 yaşının dolması gerekiyor. Emeklilik yaşının belirlenmesi için bu saydıklarımdan ilk önce hangisi doldurulmuş ona bakılıyor ve yaş belirleniyor.Sizin yaşınızı hesapladığımda 55 yaşı henüz doldurmamışsınız. Aynı şekil de prim gün sayınız henüz 3600 olmamış. Fakat yurt dışı borç yapılandırmanızı ve askerlik borç yapılandırmasını yaptığınız zaman priminiz dolmuş oluyor. Eğer bunlarıda yaptırırsanız prim gün sayınız tamamlanıyor ve emekli olabilmek için yaşa takılanlar dan oluyorsunuz. Emeklilik yaşınız 60 olucak. Mecburen 60 yaşına kadar bekleyeceksiniz ve 60 yaşına geldiğiniz zaman emekli olabilecek siniz.

15. gayenur

gayenur New Member

emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. Arkadaşlar ben 1977 doğumluyum. 1989 yılında tekstil sektöründe işe başladım ve sigorta giriş tarihim o zaman başladı. Uzun yıllar tekstilde devam ettim çalışmaya ve 2310 günümü doldurdum çok şükür. Rapor alma gibi bir durumum var ama emin değilim alabileceğimden. Size sormak istediğim erken emekli olabilmem için yani malulen emekli olabilmem için yaşımın kaç olması gerekiyor. 3600 günü doldurduğumda malulen emekli olabiliyor muyum? Birde rapor alamaz isem normal emekli olabilmek için 5400 gün prim yatması yeterli oluyormu? cevaplar için şimdiden teşekkürler.

16. OxyGeN

Gayenur işe ilk girdiğin tarihe göre bir hesaplama yaptım ve hesaplamalarıma göre 51 yaşınızı ve 5460 prim gün sayınızı doldurduğunuz takdirde normal bir şekilde emekli olmaya hak kazanıyorsunuz. Şu an ki durumda ne prim nede gün sayınız emekli olabilmenizi karşılamıyor. Bunların tamamlanması gerekiyor. Malulen emeklilik konusuna gelince öncelikle şunu belirtmek istiyorum malulen emekli olabilmeniz için hastaneden aldığınız iş kaybı rapor oranı en az %60 olacak. Eğer %60 ve üzerinde iş kaybınızın olduğunu düşünüyorsanız hemen gidip SGK'ya müraacat ediyorsunuz ve SGK sizi hastaneye sevk ediyor. Hastanede heyete giriyorsunuz ve heyet sizin % olarak iş kaybınızı raporda belirtiyor. Eğer SGK hastanenin verdiği raporu onaylar ise emekli olabiliyorsunuz. bu arada şu konuya da dikkat çekmek istiyorum eğer özrünüz doğuştan kaynaklanan bir özür ise %40 rapor alarak erken emekli olabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmeniz için vergi indirimi başvurusu yapmanız ve bunun Ankara tarafından onaylanması gerekiyor. Fakat rapor alamazsanız mecburen prim,gün ve yaş şartlarını beklemeniz gerekiyor. Umarım emeklilikte yaşa takılanlar'dan olmazssınız.

17. isimsiz

isimsiz Forum Okuru

OxyGeN sana sormak istediğim bir konu var ben 2001 tarihinde staj yaptım ve staj yaptığım süre boyunca sigortam yattı. Normal işe başlama tarihim ise 2007 yılında oldu. Daha sonra engelli olduğumdan dolayı SGK ya başvurdum ve hastaneye sevk etti hastaneden %40 engelli raporu aldım. şuan günlerimi hesapladığım zaman 3256 gün doldurmuşum. 2 tane çocuğum var ellerinizden öperler. Acaba ben ne zaman emekli olurum belirtirseniz sevinirim.

18. OxyGeN

Tabi ki isimsiz hemen sorunu cevaplıyorum. Eğer normal emekli olacaksanız 58 yaşınızı ve 7.000 gün prim sayınızı doldurmanız şart. Fakat %40 raporum var demişsiniz eğer o %40 raporunuzu vergi indirimine sokabilirseniz ve bu rapor onaylanırsa 20 yılı doldurduğunuzda ve 4400 prim gün sayısına ulaştığınızda yaşınız kaç olursa olsun emekli olabiliyorsunuz. Yani emeklilikte yaşa takılmıyorsunuz. Eğer çocuklarınız sigortaya başladıktan sonra doğdu ise bunun sayesine çocuk borçlanması yapıp 720 gün daha prim gün sayısına ekleyebiliyorsunuz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler dilerim.

19. damla

damla New Member

20. SeyyaHh

SeyyaHh New Member

2017 yılı bitiyor, herkesin derdine bir çare bulundu ama emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili hala bir haber yapılmadı. Kaynak kalmadığı için ertelendiği söyleniyor ama herşeye de zam yapmaya devam ediliyor. Zaten vatandaştan alınan vergiyle ekonomi döndürülüyosa bence eyt mağdurları içinde istenirse bir düzenleme yapılabilir.

21. Faruk

Faruk Forum Okuru

Eyyyyyyyy sayın Binali Yıldırım bey, Eyyyyy sayın Recep Tayyip Erdoğan bey seçimde görüşürüz inşallah. .. umarım anlamışsınizdir. ...
    Saygılarımla.
    Faruk KARABACAK

Yükleniyor...