bebek yeleği kaç ilmekten başlanır

'Örgü' forumunda Armine tarafından 6 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. Armine

Armine Forum Okuru

örgüye yeni başlıyorum ve daha çömez sayılırım. kısmetse bebek yeleği örmeye başlıyorum başlamadan önce size sorup emin olmak istedim. bebek yeleği kaç ilmekten başlanır ve nasıl örmeye başlanmalı kaç numara şiş kullanmam gerekiyor. bende bebişlerime güzel ve şirin yelekler örücem sorularıma cevap verirseniz sevinirim

Benzer Konu :<<<-- Fiyonklu Bebek Yeleği Modeli -->>>

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Eylül 2017
    Armine, 6 Eylül 2017 , Konu : bebek yeleği kaç ilmekten başlanır
  2. gisemnr

gisemnr Member

Merhabalar Armine Hanım :)

Örgüye yeni başlayan biri olduğunuza göre size önerebileceğim ilk model tığ işi bebek hırkalarıdır. Biraz sabırla oldukça kolay bir şekilde güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Öncelikle modelin arkasının yapımı için 70 adet zincir çekerek başlıyoruz. Ardından üzerine 66 adet trabzan yaparak işleme devam ediyoruz. Beden boyu 22 cm olacak şekilde örüldükten sonra kol evi için her iki taraftan da olacak şekilde 3+2+1 trabzan eksitilerek devam edilir. Beden boyunu 32 cm olacak şekilde ördükten sonra örgüyü ortalayın ve orta kısımda 6 cm bırakarak omuzlarda kalan 8'er cm'i iki aşamada bitirin.

Ardından modelimizin ön kısmına geçiyoruz. Ö kısım için öncelikle 35 adet zincir çekin, ardından üzerine 30 adet trabzan yaparak modeli uygulayın. Beden boyunu 22 cm ördükten sonra kol evi için bir taraftan 3+2+1 trabzan eksilterek devam edin. Beden boyunu 27 cm ördükten sonra yaka kısmı için ön ortasından 2 sıra arayla 6 defa 1'er traban eksiltin. Beden boyunu 32 cm yaptıktan sonra omuzda kalan 8 cm iki aşamada bitirilir. Diğer taraf ön parçayı da aynı şekilde örün.

Sonrasında hırkamızın kollarına geçiyoruz. Kollar için öncelikle 43 adet zincir çekilir. Ardından üzerine 40 adet trabzan yaparak modeli uygulayın. Her iki taraftan, 2 sıra aralarla 6 defa 1'er trabzan artış yapın. Kol boyunu 21 cm örün. Kol evi için her iki taraftan 11 defa 1'er trabzan eksiltilir. Kol boyunu 30 cm'e kadar yapın. Diğer kolu da aynı şekilde örerek işleminizi bitirin. Yaka kısmını istediğiniz model de yapmak tamamen sizin tercihinize kalmış.

İyi günler de kullanın :) Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa sorularınızı bekliyorum :) Aşağıda bir kaç fotoğrafla da size örneklendirmeler yapmak istedim, inceleyebilirsiniz.

Bebek Yelek
    Mandalina Dilimi Bebek Yeleği
    Mandalina Dilimi Bebek Yeleği
    Bebek Yelek Örgü Modelleri
    Selanik örgü erkek bebek yeleği
    Bebek Yelekleri
    Kolay Bebek Yeleği Yapılışı
    Baklava desenli bebek yeleği
    Bebek Yeleği
    Erkek Bebek Yelek Modelleri
    0 - 1 Yaş Bebek Yelekleri
    Bebek Yelekleri
    gisemnr, 6 Eylül 2017 , Konu : bebek yeleği kaç ilmekten başlanır
  3. OxyGeN

OxyGeN Uyan Semt Halkı Mesajım Var

canım ilmek sayısı yapılan modele göre değişiyor kimi bebek yeleği 60 ilmek ile başlarken kimi ise 70 ilmekle başlanıyor. 40 ilmek ile başlanan bebek yelekleri bile var bu tamamen modeline göre değişir önce hangi modeli yapacağına karar vermelisin gsmnr arkadaşımızın verdiği tarifte gayet güzel örgünde bu modelide kullanabilirsin. üstte 3. resimdeki örnekte benim çok hoşuma gidiyor o örnek yanlış hatırlamıyorsam 60 ilmekti

Örnek bu
    mandalina-dilimi-bebek-yelegi-NDYxN.jpg

OxyGeN, 6 Eylül 2017 , Konu : bebek yeleği kaç ilmekten başlanır
  4. BilgeKiz

BilgeKiz New Member

ben genelde bebek yeleklerini 70 ilmekle başlıyorum bu sayede çok şık bebek yeleği örebiliyorum. Yeleğin arka kısmını 20 ilmek yapıyorum ön kısımlarını ise 12x12 ilmek yaparak devam ediyorum. Sonrasında bebek yeleğinin kollarını ise 9x9 ilmek yaparak örgüme şekil veriyorum sizinde bildiğiniz başka teknik varsa sizde söyleyin faydalanalım. Yada merak ettiğiniz bir soru varsa bebek yeleği ile alakalı sorun cevaplıyalım ;)

BilgeKiz, 11 Eylül 2017 , Konu : bebek yeleği kaç ilmekten başlanır
  5. ada6338

ada6338 New Member

arkadaşlar bu videodan yapılışına bakabilirsiniz.

6. OxyGeN

Kızlar yakadan başlamalı yeni doğan bebek yeleği modeli nasıl örülür diye merak ediyorsanız sizin için bebek yeleği modelini açıklamalı olarak vermek istiyorum. Bebek yeleği nasıl örülür sorusunun cevabını yazımın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Ben örgüyü çok seviyorum en çok ta bebeklere yapılan örgüleri. Masum yavrularımıza yaptığımız örgüler diğer örgülerden daha kıymetlidir kızlar.

Peki Bebek yeleği kaç ilmek başlanır : 6 ay ile 1 yaş arası bebek yeleklerimizde yakadan başlamalı yapıyorsak yaka ilmek sayısı 80 olmalıdır. Eğer bebek yelek modelimiz 3 yaş ve yakadan başlama ise bebek yeleği ilmek sayısı 3,5 numaralı şiş kullanarak 90 olmalıdır.

Öreceğiniz bebek yeleği ilmek sayısı bebeğin kaç aylık veya kaç yaşında olduğuna göre değişir. Fakat çoğu örneklere baktığımızda ilmek sayısı 60 kullanılır. Burada ki ilmek sayısı kalın ipler için geçerlidir. Eğer örgünüzü 3,5 numaralı şiş ile yapacaksanız ilmek sayınız 80 ilmekle başlar.

Son düzenleme: 16 Eylül 2017
  7. Sabiha

Sabiha Forum Okuru

kızlar bende örgüye yeni başladığımda hep araştırıyordum yeni doğan bebek yeleği kaç ilmek başlar diye ve yaptığım örgülerde artık başarılıyım ;) kızlar bebek yeleği 60 ilmek ile başlar. Fakat bu ilmek sayısı kullandığınız ipin kalınlığı ile orantılıdır. Ben örgülerimde kalın ip kullanıyorum ve yakadan başlamalı bebek yeleklerinde ilmek sayısı hep 60 olmuştur. Eğer yaptığınız örgü 3 yaş ve üzeri çocuklar için ise ilmek sayısı 90 oluyor. Tabi bu verdiğim sayılar 3,5 numaralı şiş ile örülen bebek yelekleri için geçerli ;)

8. OxyGeN

size bir kaç tane bebek yeleği modeli atmak istiyorum umarım beğenirsiniz ;)
    orgu-kiz-bebek-yelek-modeli-597x350.jpg

maxresdefault.jpg

Baklava-Dilimi-Bebek-Yelegi.jpg

9. anne

anne Forum Okuru

arkadaşlar merhaba bende doğacak bebeğim için hamileliğim süresince boş durmayıp bir şeyler yapayım istedim. anlatım için teşekkürler başladık bakalım

10. Sevgi

Sevgi New Member

Kolay gelsin arkadaşlar. Bende pek anlamam bu örgü işlerinden ama teyzeler anneler sağolsun. Eğer değişik örnek arayan olursa komşu teyzenin bizim bebişe hediyesi yeleği sizlerle de paylaşmak istedim. Şişle yapılıyo. Düz örgüden yapmış genelde basit gibi geldi ama biraz düz örgü bildiğim için. Bence çok şık duruyo umarım işinize yarar ;) hatta delikli kısımlardan kurdela da geçirilebilir renk katmak için

20180116_140330.jpg

Yükleniyor...