Anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri var mı?

'Örgü' forumunda OxyGeN tarafından 9 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. OxyGeN

OxyGeN Uyan Semt Halkı Mesajım Var

örgü örmekten bıkmıyorum bir türlü sürekli öresim geliyor elimdeki kapçonu yeni bitirdim sırada abime öreceğim atkı ve bere var erkekler için bir çok atkı ve bere modeli var fakat yapılışı zor şöyle siyah veya mavi renkte örebileceğim erkek basit atkı ve bere modeli arıyorum. hem yapılışı kolay olsun hemde şık dursun istiyorum malum kış yaklaştı kışın o soğuk günlerinde abim benim yaptığım atkı ve bere ile ısınsın istiyorum :) kızlar önerebileceğiniz anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri var mı? video ile anlatım varsa onuda paylaşırsanız sevinirim.

Benzer Konu :<<<-- sakallı ipten panduf yapılışı anlatımlı -->>>

OxyGeN, 9 Eylül 2017 , Konu : Anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri var mı?
  2. gisemnr

gisemnr Member

Hamaratlı bir bayan olarak da zaten kolaylıkla fotoğraflara bakarak dahi oldukça güzel modeller ortaya çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Ailenizde ki bireyleri de bu derece düşünüyor olmanız da oldukça güzel bir şey. Böyle hanımlar kaldı mı valla diye düşünmeden de edemiyor insan. :) Abiniz için öreceğiniz çok güzel erkek atkı ve bere modelleri var, sizin için bir tanesini de aşağıda anlatacağım birazdan. Kolay bir şekilde yapabileceğinizi düşünüyorum, zaten yazdığınıza da bakılırsa örgü konusun da oldukça bilgili bir bayanmışsınız gibi geldi bana. :) Sevindim buna, bu tarz eskilerden kalan örgü modellerine halâ önem veriyor olmanız gözlerden de kaçmıyor. Aslında bakacak olursak özellikle ev hanımı olan bayanların boş zamanlarını doldurabileceği çok güzel bir aktivite, hem zaman geçiriyorsunuz, hem de çok düşük maliyetlerle çok şık ürünler elde ediyorsunuz. Masraflarınızı da düşürmenin bir yolu bencebu, özellikle ihtiyacınız olan ürünlerin örgülerini yaptığınız zaman ürünü satın almanıza da gerek kalmayacaktır. O zaman hemen erkek atkı ve bere yapımının anlatımına geçelim. :)

Öncelikle atkı modelimizle başlıyoruz. Atkımıza 56 adet ilmek atarak başlıyoruz. Ardından 2+2 çift lastik ile 4 cm kadar örülerek devam edilir. Ardından seçtiğimiz renklerde ki diğer ipliklerle, sırasıyla 2'şer sıra, ilk renk iplikle 4 cm, ardından yeniden ipliklerle sırasıyla 2'şer sıra örülüp, açık renteki seçtiğimiz bir iplikle örgümüze devam ediyoruz.

Ardından atkı boyu 106 cm olduğunda aynı renk sıralaması yeniden uygulanır ve atkı boyu 122 cm'e geldiğinde ilmekler tek seferde kesilerek, model bitirilir. Tüm renkler kullanılarak uç kısımlarına istediğiniz boylarda da püskül ekleyebilirsiniz.

Şimdi de bere modelimize geçelim. Öncelikle beremz için koyu renkte seçtiğimiz bir iplikle başlayabiliriz. 2+2 lastik örgü yaparak devam edilir. 4 cm'e gelindiğinde iplikler sırasıyla 2'şer sıra şeklinde örülür. Bere boyu 23 cm'e geldiğin de ilmekler 1. ilmeğin üzerinden geçirilerek bitirilir. Son olarak da bereyi dikerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

İstediğiniz renk ipleri kullanarak farklı modeller ortaya çıkarabilirsiniz. İyi günler de kullanın. Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa mesaj gönderebilirsiniz :cool:

erkek basit atkı ve bere modelleri
    Anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri
    Erkek atkısı
    anlatımlı erkek basit atkı bere
    Erkek atkı bere modelleri
    Erkek bere modelleri
    Erkek atkı bere modelleri
    Erkek Atkı Modelleri
    orgu-erkek-boyunluk-ve-atki-modelleri
    Erkek Bere Modelleri
    gisemnr, 9 Eylül 2017 , Konu : Anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri var mı?
  3. Sevgi

Sevgi New Member

Kızlar bende bir modelin yapılışını paylaşayım sizlerle. Beylerinde severek kullanacağı bir örgü atkı bere takımı.

Önce atkının yapımını anlatacağım. Normal bir kafa ölçüsü için 27 zincir çekip sonra her bir ilmeğin üzerine tırabzan yapıyoruz. İkinci sıraya 2 zincir çekip başlayıp yine tırabzan yapıyoruz. diğer sıralarda yapacaklarınız ise;
    3. sıra: 2 zincir çekip, sıra sonuna kadar tırabzanların her birinin üzerine 4 önden 4 arkadan batarak tırabzan yapıyoruz.
    4. sıra: 2 zincir çekip, bu sefer 1 arkadan, 1 önden batarak sırayı tamamlıyoruz.
    5. sıra: 2 zincir çekip, 2 önden 2 arkadan tırabzan örüyoruz.
    6. sıra: 2 zincir çekip, 3 arkadan sonra 4 önden, 4 arkadan, 4 önden tırabzan olacak şekilde bu sırayı da tamamlıyoruz.
    7. sıra: 2 zincir çekip, 4 arkadan 4 önden tırabzan yapıyoruz.
    8. sıra: 2 zincir çekip; 1 arkadan, 4 önden, 4 arkadan, 4 önden ve son kısmı da 3 önden tırabzan olarak örüyoruz.
    9. sıra: 2 zincir çekip, 2 arkadan ardından 4 arkadan, 4 önden ve son sırayı 2 arkadan tırabzan örerek sırayı tamamlıyoruz.
    10. sıra: 2 zincirle başlayıp; 3 önden, 4 arkadan, 4 önden ve son sırayı da 1 öden tırabzan yaparak bitiriyoruz. Atkının örülüşü bu şekilde istediğiniz uzunluğa kadar örüp keserek tamamlayabilirsiniz.

Erkek örgü şapka modeli içinde 73 zincir çekip, ilmek kaydırma ile halka oluşturuyoruz. İkinci sırada her zincir üzerine tırabzan yaparak örüyoruz. Beremizin bundan sonraki sıralarında da atkımızdaki gibi devam ediyoruz.
    erkek atki ve sapka.jpg

Sevgi, 6 Ekim 2017 , Konu : Anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri var mı?
  4. damla

damla New Member

damla, 24 Ekim 2017 , Konu : Anlatımlı erkek basit atkı ve bere modelleri var mı?
Yükleniyor...