7 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 7. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. nanni

nanni Active Member

7 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 7. Haftası) Bebeğin Gelişimi

Artık iyice hamile moduna girmiş olmalısınız. Doktora gittik muayene olduk. Sağlıklı bir gebelik cevabını aldık. Koştuk eve geldik. Acaba bebeğim nasıl olacak? Kime benzeyecek? İsmini ne koysak? Sence de bu sorular için biraz erken değil mi?

Hamileliğin 7. Haftasındaki Bebek Ne Durumdadır?

Gebelik o kadar mucizevi bir süreç ki, hem anne adayı hem de bebek açısında çok değişik özellikler içeriyor. Hele de her kontrole gittiğinizde bebekle ilgili farklı bir şeyler duymak, gelişim adımlarını hafta hafta takip etmek ailelerin en çok sevdiği şeyler arasında.

Gelelim bebeğin ne durumda. Daha önce de demiştim bebek hafta hafta değil neredeyse her dakika bile farklılaşıyor ve gelişiyor. Hücreler katlana katlana büyüyor. Bebeğinin o ilk döllenen yumurta halinden hiç eser yok. Baya insana benzemeye başladı bile. Anne karnındaki bebek görüntülerini görmüşsünüzdür. Bebeğin öncelikle baş çevresi büyüyor ve genişliyor. Bebeğimiz artık bu haftada 5 mm civarına ulaştı bile. Kilosunu hiç sormayın. Henüz bir gram oldu bile diyemiyorum.

Geçtiğimiz hafta kafasında bulunan organlarına ait girinti ve çıkıntılar belirginleşmişti. Bu hafta artık o çıkıntı ve girintiler dolmaya başlayacaklar. Daha milimetre ile ifade ediliyor da olsa bebeğimizin ağzı ve içindeki dili oluşmaya başlıyor.

Yalnızca annelerin tiksinmeden temizlediği o kakaların yaşadığı bağırsakları ise şimdiden oluşmaya başladı bile. Böbreklerimiz de hazır sayılır. Boşaltım sistemleri önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacak ama henüz bebek bezine ihtiyacımız yok. Bir süreliğine bu temizleme görevini amniyon sıvısı yerine getirecek. Bebek doğduktan sonra görev size geçecek.

Yine kol ve bacak çıkıntıları oluşmaya devam ediyor. Tam anlamıyla el ve ayaklar oluşmamış olsa da onların da oluşumu bu haftalarda başlayıp devam ediyor.

Henüz kemiksi yapılar oluşmadığı için kafa tası da tam oluşmadı bu nedene beyin neredeyse görülebilecek kadar açıkta.

Gebeliğin 7. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Neredeyse iki aylık hamile oldunuz. Daha doğrusu gebeliğin ikinci ayındasınız. Şunun şurasında bebeğe kavuşmaya ne kaldı ki?

Hamileliğin 5 ve 6. Haftasında anneden oluşan değişiklikler hala çok da değişmedi. Yani bakınca hamile olduğunuz anlaşılmaz. Belki birkaç kilo almış olabilirsiniz ama gebe olduğunuzu bilmeyenler için bu durum gayet sıradan gelecektir.

Önceki haftalarda yaşadığınız belirtiler bu haftada da devam ediyor. Neydi bunlar hadi baştan sayalım. Uyuma kalk sayıyoruz! Uyku hali, yorgunluk, mide bulantısı veya kusma, aşerme, tiksinme, hazımsızlık ve baş ağrısı. Eksik var mı? Siz şu an yaşadığınız için daha iyi biliyorsunuz. Ben aklıma gelenleri yazdım.

Benzer Konu :<<<-- 38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum -->>>

Son düzenleme: 19 Eylül 2017
    nanni, 18 Eylül 2017 , Konu : 7 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 7. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  2. nanni

nanni Active Member

Bulantılar Tam Gaz Devam

Maalesef bulantılarımız bir süre daha devam edecek. Bunu ben söylerken bile midenizi bulandırmış olabilirim. Az daha sabır. Bebeğinizi düşünün. Ona anlatacağınız bir hikayeniz var aslında. Her şeye rağmen onu sabırla nasıl beklediğinizi anlatabilirsiniz.

Sabahları daha çok yaşanan bu bulantılarla, günün herhangi bir saatinde de karşılaşabilirsiniz. Bulantılarınız olduğunda temiz havadar bir yere geçin veya pencereyi açıp temiz bir hava alın. Tabi pencereyi açınca temiz bir hava varsa!

Bulantılarınız için zaten neyin iyi geldiğini şimdiye kadar keşfetmişsinizdir ama ben yine de hatırlatayım. Tuzlu krakerler, bir dilim kızarmış ekmek, galeta, zencefilli şeker veya çaylar, limon…

Gebe kaldığınız ilk andan itibaren vajinal akıntılarınız artmış olabilir. İç çamaşırınızı sürekli değiştirerek mikropların üremesine engel olmalısınız. Çünkü genital enfeksiyonlardan gebelik boyunca uzak durmanız gerekiyor.

Canım Çok … Çekiyor. Acaba aşeriyor muyum?

Özellikle başlıkta üç nokta bıraktım ki oraya ne isterseniz koyun diye. Bazen çok mantıklı istekler olabileceği gibi saçma sapan şeyler aşeren anne adayları da var. “Kocacım, canım çok karpuz çekiyor.” Hemen alırız hanım, her yer karpuz dolu. Erkeksen bu cümleyi kışın söyle. Yazın karpuzu bulmakta ne var. Ama ben hiç yazın canı karpuz çeken gebe görmedim. Genelde canları kışın çeker. Baba adayları da yazık, bir karpuz için İran’ a giderler. Kocacım demek bazen işe yaramaz, bizim uyanık hamile kadınlarımız “Bak bebeğin canı ne istemiş.” der, adamın yağlarını eritir, ne isterlerse yaptırırlar.

Bunların tamamı normal mi bilemiyorum ama ben gebeliklerinde çok aşeren bir insan olmadığım için bazıları çok abartıyormuş gibi geliyor. Bir insanın canı normal zamanda da bir şey çekebilir. Sadece gebeliğe özgü değil bence. Kocaları yıldırmak için bulunmuş bir şey bence. Adamların haberi yok bir şeyden, köle gibi kullan.

Şimdi bunları okurken erkek olduğumu falan düşünmeyin. Valla ben de iki çocuk annesiyim. Ama aşerme işine bir türlü kafam yatmıyor. Ondan dolayı biraz babaları destekler gibi yazdım.

nanni, 18 Eylül 2017 , Konu : 7 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 7. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  3. nanni

nanni Active Member

Gebeliğin 7. Haftasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kalabalık bir ortamda başım ağrıyor diye bir cümle kursanız ya da azıcık boğazınızın ağrıdığını söylerseniz, etrafınızda aniden tıbbi bir kadro belirebilir. Ağrılarınızın sebebini tahmin etmeye çalışanlar, rahatsızlıklarınızın geçmesi için size tavsiyede bulunanlar ve en önemlisi hemen sorunu anlayıp derdiniz için size ilaç yazan bir tıbbi kadrodur bunlar. Milletçe ilaç teklif etmeyi çok severiz. Sanki adam sigara teklif ediyor. Al canım ben içiyorum sen de iç. Yani sigara teklif etmek de saçma ama mevzu ilaç olunca daha da riskli oluyor.

Bir öğretmen arkadaş okulunda birinin verdiği ilacı kullanmış. Tamamen masumane bir baş ağrısı ve masumane bir ilaç teklifi. Ama arkadaşın ilacın içindeki bir şeye alerjisi varmış. Ölümden dönmüş resmen.

Gebelikte böyle bir durum dönüşü olmayan yerlere götürebilir sizi. Bu sebeple kesinlikle doktorunuzun haberi olmadan, ufak bir ağrı kesici bile almayın. Bu durum sadece gebeliğin 7. haftası için değil, tüm gebeliğiniz boyunca geçerli bir kural. Özellikle gebeliğin onuncu haftasına kadar bebeğiniz çok savunmasız. Ona bu haksızlığı yapmak istemezsiniz.

7 Haftalık Hamilelikte Egzersiz

Gebeliğiniz boyunca yapacağınız ufak egzersizler sizi hem gebelik boyunca hem de doğumdan sonra çok zinde tutacaktır. Sadece ilk haftalarda değil, tüm gebelik boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak gebeliğinizde riskli durumlar var ve sürekli istirahat etmeniz gerekiyorsa, doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Çünkü küçük hareketlerde bile kanamanız olabilir.

Öncelikle tempolu yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda sağlık durumunuza göre daha farklı egzersizler yapabilirsiniz. Özellikle bacak ve kalça kaslarını güçlendirici egzersizlerin doğumu kolaylaştırdığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Son düzenleme: 19 Eylül 2017
  4. nanni

nanni Active Member

Hamileliğin 7. Haftasında Neler Yemeliyim?

Gebelik boyunca kalsiyum yönünden zengin beslenmelisiniz. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı öğünlere bölebilirsiniz. Süt, yoğurt ve peynir her gün tüketilecekler listenizde yerini almalı. Kuru yemişleri de kalsiyum açısından tüketebilirsiniz. Anne için de bebek için de kalsiyum alımı, güçlü kemik ve dişler içi çok önemlidir.

Gebelik boyunca size bazı kn tahlilleri yapılır. Bu tahlil souçlarına göre kanda eksik olan bir değer varsa beslenmenizi ona göre yönlendirebilirsiniz. Kan değeriniz düşükse, demir yönünden zengin besinleri daha çok tüketebilirsiniz. En çok kırmızı ette demir bulunuyor. Pekmez, kuru üzümde de demir var.

Bu haftalarda beslenmenize paralel olarak alacağınız kilolar da şekillenmeye başlar. Bu sebeple ne bulursam yiyim tarzında değil de, düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeniz gerekiyor.

Gebeliğin 7. Haftasında kaç kilo almış olmam gerekli?

Hamilelik toplam üç döneme ayrılmıştır. Bu haftada siz gebeliğin ilk dönemindesiniz. Gebeliğin ilk trimesterinde çok fazla kilo alınması beklenmez. Gebelik boyunca alması gereken ideal kilo 12 olan bir bayanın bu dönemde en fazla 2-3 kilo alması yeterlidir. Zaten kiloların çoğu gebeliğin ikinci yarısından sonra alınır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Cinsel ilişki

Bu konuda doktorunuz aksi bir durum belirtmedikçe herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak genellikle hormonal farklılıklardan dolayı bayanda cinsel isteksizlik oluşabilir. Bu normal bir durumdur. Göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, bulantılar yetmezmiş gibi hormonlar da bu yönde çalışınca olan eşinize oluyor. Biz nelere katlanıyoruz. Onlar da biraz sabırlı olsun canım. ;)

nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 7 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 7. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  5. Miyaser

Miyaser New Member

ben gibi acabalarla 7. haftasına gelen olmuşmudur acaba? Test sonuçlarına ve değerlerine göre haftamı takip etme şansım olmuştu ama bebeğim kalp atışlarını 7+2 günlükken duyabilmiştim. Gerçekten zorlu bir süreç boşamı seviniyorum diye insan korkup tedirgin oluyo. Ama bebek hayali olan anne adayları kokmasınlar bazı gebelikler de kese 7 ile 8. haftanın arasında görülüyomuş. Çok şükür geç olsa da kesemizi görebilmiştik.

Yükleniyor...