6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 6. Haftasında Bebekteki Değişimler

  Bebeğinizi artık ultrasonla görmek mümkündür diyebiliriz. Zaten genellikle anneler bu haftalarda gebe olduğunu anlar ve hemen doktora koşarlar. Bebeğinizin bu haftada büyüme hızı çok artmıştır. Ayak çıkıntıları henüz yeni oluşmaya başladığından, başından poposuna kadar olan uzunluk bebeğinizin boyunu verir. Bu haftada bebeğinizin boyu 2 ile 4 mm arasında olur.

  Gebeliğin ilk haftalarında çok dikkatli olmalısın, ilaç içmemelisin, düzenli beslenmelisin gibi uyarılar çevreniz tarafından çok yapılıyor olabilir. Bunun sebebi de bu haftada bebeğinizin en önemli sisteminin oluşmaya başlamış olmasıdır. Bu haftada bebeğinizin sinirsel yapısıyla ilgili gelişmeler olur. Hücre bölünmesi çok hızlı bir şekilde devam ederek farklı yapıların oluşmasını sağlamaktadır.

  Hücreler birleşerek farklı dokuları meydana getirmektedir ve bu haftada bebeğinizin kafasında bulunan bazı organlara ait dokular oluşmaktadır. Bebeğinizin büyüklüğü henüz milimetrelerle ifade ediliyor olsa da daha sonra mucizevi bir güzelliğe dönüşecek olan girinti ve çıkıntılar şimdiden oluşmaya başlıyorlar. Yüz hatlarına ait organlar bu hafta oluşmaya başlıyor. Kafanı iki yanında kulak içi girintiler oluşuyor. Göz girintileri ve sonraki haftalarda daha net görünecek olan burun çıkıntısı da oluşmaya başladı bile.

  Hamileliğin 6. haftasında bebeğinizin akciğerleri de oluşmak için yerini hazırlıyor. Bu haftada oluşan iki küçük kese daha sonra akciğere dönüşecektir.

  6 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kalp Atışı Duyulur Mu?

  Muhtemelen bu hafta bebeğinizin kalp atışlarını duyacaksınız. Henüz gelişmiş bir kalp gibi olmasa da bebeğinize ait oluşmuş minik bir organ var diyebiliriz. Artık onun da vücuduna kan pompalayacak bir mekanizması vardır. Oluşmuş olan damarlarına kan pompalıyor. Bu hafta kalp atımları geçen haftaya göre daha ritmik duyuluyor olabilir. Çünkü neredeyse dakikada 80-90 atım yapıyor. İlerleyen haftalarda bu atım daha da artacak. Tüm bu durumlar ise bebeğinizin gün gün hatta saat saat geliştiğini gösteriyor.

  6. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler

  Bu haftalarda kabızlık problemi ortaya çıkmış olabilir. Hiç azalmak bilmeyen bulantılar da cabası. İki durum için de bol sıvı tüketmelisiniz. Kabızlık durumu kanda yükselen progesteron hormonu neticesinde ortaya çıkıyor olabilir. Bu durumda kandaki hormonu değiştiremeyeceğinize göre, bol bol sıvı tüketip lifli gıdalar yiyerek durumun üstesinden gelebilirsiniz.

  Bulantılarınızın geçmesi için biraz daha sabretmeniz gerekiyor. Çantanızda bulunduracağınız tuzlu kraker veya bir dilim ekmek bu aşamada imdadınıza yetişecektir.

  Anne adayının bu haftalarda kilo alması çok beklenmez. Çünkü gebeliğin birince trimesterinde en fazla 2-3 kilo alınmalıdır. Gebe olduğunu öğrenip kendini yeme içmeye adayan anneler geri verilmesi zor olan kiloları bu dönemde alırlar.

  Benzer Konu :<<<-- 38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum -->>>

   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2017
  nanni, 18 Eylül 2017 , Konu : 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Hamilelikte 6. Hafta Belirtileri Nelerdir?

  Hamileliğiniz boyunca pek çok değişiklik yaşarsınız. Adet dönemlerinizde yaşadığınız değişiklikler, gebeliktekilere göre çok hafif kalmaktadır. Ama iki dönemde de bu değişiklikleri hormonlarınızdaki değişimlerden dolayı yaşarsınız. Hormonların hem anne hem de bebek üzerinde etkileri ve işlevleri vardır.

  Mide bulantılarınıza sebep olan şey de budur. Yani hormonlar. Vücudunuz bu değişime alışana kadar tepki vermeye devam eder. Kalp atımınızdaki fazlalaşmalar sizi yorar ve hep uykunuz gelebilir. Yine midede yanma veya progesteron hormon seviyesindeki artıştan dolayı kabız olabilirsiniz.

  Bulantılarımız ve varsa kabızlık sorunu için bol bol su veya sıvı tüketmelisiniz. Şekerli veya asitli içecekleri saymıyoruz. Bunların faydası olmadığı gibi zararları çoktur. Mesela içecek olarak, folik asit oranı yüksek olan domates suyu tam bir şifa kaynağıdır.

  Mide yanması ve hazımsızlık sorunu genellikle gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkar ancak bazı gebe olan kadınlar ilk haftalarda da bu tip şikayetlerle doktorlarına başvurmuşlardır. Zaten gebelik öncesi reflü problemi olan kadınlarda bu durum gebelik boyunca devam edebilir. Bu durumlar için aniden aşırı yememek, baharatlı, acı ve asitli yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor.

  Gebeliğin 6. haftasında İlk Kez Doktorla Buluşma

  Adetiniz geçti. Birkaç gün daha bekleyim dediniz. Dayanamayıp gidip bir gebelik testi aldınız. Hemen testi denediniz. Silik çıktı. Birkaç gün sonra testi tekrarladınız ve ümitle beklenen görüntü karşınızda. Çift çizgi… Tabi test sonucunu doğrulamak için en yakın sağlık kuruluşuna gidip kan testini de yaptırıyoruz ve sonuç pozitif. Muhtemelen tüm bunlar olurken gebeliğinizin 6. Haftasına geldiniz bile.

  Gebeliğinizi doğruladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden bir uzman doktora gidilir. Bu kontrolde sizin duymak isteyeceğiniz en güzel haber, sağlıklı bir gebeliğin başlamış olmasıdır. Bunun dışında aklınızda soracağınız pek çok soru ve aynı şekilde, doktorunuzun da size soracağı sorular olduğundan, bu ilk buluşma biraz uzun geçebilir.

  Doktorunuz sizin bazı sağlık durumlarınızla ilgili bilgi almak ister. Doğuma engel bir durum var mı yok mu? Anne adayının kronik bir rahatsızlığı var mı? Sürekli kullandığı ilaçlar neler? Sorularının cevabı aranır.

  Son adet döneminizin ilk gününü sorar çünkü gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir.

  Daha önceden kaç doğum yaptığınız, kaçıncı gebeliğiniz olduğu, düşük, kürtaj gibi durumlar olup olmadığını, doğumlarınızın nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmesi gerekir.

  İlk muayenede idrar ve kan testi yapılabilir. Herhangi bir enfeksiyon durumu olup olmadığını tespit etmek için veya annenin kan değerlerinin kontrol edilip ona göre takviye ilaçlar verilmesi için bu tetkikler yapılır.
   
  nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Hamileliğin 6. Haftasında Nasıl Beslenmeliyim?

  Gebeliğin kaçıncı haftasında olursanız olun, beslenme noktasında hep dikkatli olmalısınız. Yemeniz için uygun olan veya uygun olmayan yiyecekleri belirlemelisiniz. Özellikle anne adayları aşerme duygusuyla bu dönemlerde saçma sapan şeyleri yemek isteyebiliyorlar. Yani bu duruma çok kızıyorum. Sadece psikolojik olduğunu düşündüğüm bu his ile kola içen anne biliyorum. Kolayı normal insanların bile içmemesi için neler anlatılıyor ama bunu bir anne adayı yapıyor. Böyle durumlara kesinlikle karşı durmaya çalışın. Canınızın çektiği şeylerde bile seçici olun.

  Özellikle vitamin ve mineraller noktasında vücudunuzu eksik bırakmamanın gerekiyor. Kabızlık sorunu olmaması için bol lifli gıdalar tüketmelisiniz. Günlük su ihtiyacınızı ihmal etmeden tamamlamalısınız. Çiğ meyve ve sebze tüketerek günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  Ayrıca bu dönemlerde bulantılarınız zaten yoğun olacağından yiyecekleri seçerek yiyeceksiniz. Bulantılarınızı sebep göstererek yemeyi atlamayın, ihmal etmeyin. Aç mide daha çok bulantı yapar.

  Haftada en azından birkaç gün balık ve et tüketebilirsiniz. Tabi tüm bunlar imkan dahilinde yapılabilecek şeyler ama et yerine tahılları da tüketebilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenme sonucu gebelik boyunca çok fazla kilo almamış da olursunuz.

  Gebelikte 6. Haftada Hangi İlaçlar Kullanılır?

  Gebeliklerin çoğunda bazı ilaçların kullanılması gerekirken, bazı ilaçlar da annenin durumuna göre verilir. Kanda eksiklik tespit edildiyse muhtemelen gebeliğiniz boyunca demir takviyeli ilaç kullanmanız gerekecektir.

  Bulantılardan dolayı bazı gebe kadınlar yeterli beslenemez hatta kilo verirler. Bu gibi durumlarda doktorunuz dışardan vitamin takviyeleri verebilir. Bazı doktorlar, rutin olarak annelere vitamin takviyesi başlamaktadırlar. Gayet düzenli bir yaşantınız ve beslenme alışkanlığınız varsa multi vitaminleri kullanmanıza çoğunlukla gerek yoktur.

  Gebeliğin 6. Haftasında folik asit kullanmaya da devam ediyor olabilirsiniz.

  Her gebe annenin kullanması şart olmasa da gebelik boyunca kalsiyum ve magnezyum desteği de alabilirsiniz. Bunu doktorunuza danışarak yapmalısınız. Ama zaten bir gün içerisinde, bir bardak süt, yoğurt ve sebze tüketen bir anne kalsiyum ihtiyacını zaten besinlerden karşılıyordur ve böylelikle ilaç kullanmasına gerek kalmaz.
   
  nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. kubra.deniz

  kubra.deniz New Member

  Hamileliğini öğrenen ve bebeğin kesesini görmek için anne adaylarının en sabırsız olduğu hafta bence. Çünkü her kadında hamileliğin 6. haftasında kese görülmeyebiliyor ya da kese görülse de kalp atışı duyulmayabiliyomuş. Bebek haberi bekleyenler için üzücü bir durum gerçekten ama inşallah bu haftaya kadar kan testlerinde hamile olduğu kesinleşen anne adayları bebeklerini sağlıkla kucaklarına alırlar. Bazı gebelerde kalp atışı 8. haftadan itibaren de duyulabildiği için bebek sahibi olmak isteyen arkadaşlar bence fazla stres yapmayın o da çok etkiliyo çünkü embriyonun gelişim sürecini, allah nasip etmişse zaten herşey zamanı geldiğince oluyo. Ailesinde bu durumu yaşayan biri olarak sizlere tavsiyem
   
  kubra.deniz, 30 Ekim 2017 , Konu : 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin ...
 3. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması ...
 5. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı ...
 7. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya 6 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 6 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  35 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 35. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa çocuk sahibi olacak anne adayları bu dönemde doğumun yaklaşmasıyla doğum ağrılarına dayanabileceği ve rahat bir doğum yapabileceği konusunda oldukça kaygı duyarlar. Uzmanlara göre anne adaylarının doğumda hissettiği ağrı ve sancıların ...

Bu Sayfayı Paylaş