5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 16 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Artık bu haftada gebelikten şüpheleniyor olabilirsiniz. Çünkü adetiniz bu hafta içerisinde birkaç gün gecikmiş olabilir ama siz daha da emin olmak için biraz daha zaman geçmesini sabırla bekliyor olabilirsiniz.

  Hamileliğin 5. Haftası Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

  Bebeğinize artık mikroskopla bakmanız gerekmeyecek. Gözleriniz iyi görüyorsa çıplak gözle de görebileceğiniz bir boya ulaştı bebeğiniz. Tamı tamına 1.25 milimetre. Babasına mı çekmiş ne? Boyu uzun olacak galiba.

  Gebe olduğunuzu öğrendiyseniz muhtemelen bu hafta içinde doktora görüneceksiniz ve belki bebeğinizin kalp seslerini duyabilecek, duyunca ağlamamak için kendinizi zor tutacaksınız. Çünkü bebeğinizin kalbi artık oluşmaya ve şekillenmeye başladı. Ultrasonla bebeğinize bakarken bir şey göremeseniz de kalp atış seslerini duyabilirsiniz çünkü bir bebeğin ilk çalışmaya başlayan sistemi dolaşım sistemidir ve bu sisteme ait oluşan ilk organ kalptir. Bebeğinizin oluşmaya başlayan kalbi, yetişkin bir insanınki gibi değildir. Henüz iki küçük odası vardır ve atımları çok ritmik değildir.

  5 haftalık gebelikte bebeğin kesesi tam olarak görünmeyebilir ve kalp atışları da belki duyulamayabilir. Bu durum gebe değilsiniz anlamına gelmez. Sadece bebeğinize büyümesi ve size selam vermesi için biraz daha süre tanımanız gerekiyordur.

  5 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

  Bu haftada dışardan bakılınca gebe olduğunuzun anlaşılmasını sakı beklemeyin. Daha siz bile gebe olduğunuzu yeni yeni anlamaya başlamışken, başkalarının bunu anlamasını düşünmeyin. Zaten bunu beklemeden bir heyecanla herkese gebelik testinizi gösteriyor olabilirsiniz.

  Hamileliğin her haftasında anne adayında da bebekte de değişiklikler meydana gelir. Peki anne adayında oluşan değişiklikler nedir? Bu değişiklikleri ben söylemesem de fark etmişsinizdir. Aşırı yorgunluk ve uyuma isteği çoktan başlamış olmalı. Bunun sebebi artık kalbinizin iki kişilik çalışıyor olmasıyla ilgili. Bu durum gebelik boyunca da devam edebilir. Dinlenmeye ve stresten uzak durmaya çalışın.

  Tuvalete sık gitmeye de başlamış olabilirsiniz. Bu durum şimdilerde çok rahatsızlık vermese de, özellikle gebeliğin son dönemlerinde mesanenize yapılan aşırı baskı nedeniyle neredeyse tuvaletten çıkamayacaksınız diyebilirim. Yine gebelik belirtisi deyince ilk akla gelen şey mide bulantıları, gebeliğin olmazsa olmazı. Ama benim gibi biraz şanslıysanız çok rahatsızlık vermeden geçirebilirsiniz.

  Göğüs uçlarınızda sızlamaya benzer acılar hissedebilirsiniz. Bu tamamen hormonlarınızın suçu ve tamamen normal acılar. Ayrıca meme başı tarafındaki kahverengi bölümde sivilceye benzeyen yağ bezeleri de artmış olabilir. Bunlar bebe maşınızı nemli tutmak için oluşan şeyler. Göğüsleriniz, bebeğiniz için hazırlanıyor.

  Gebeliğin ilk haftalarından doğuma kadar vajinal akıntılarınızda artış görülebilir. Yine hormonlarınızla ilgili bir durum söz konusu. Vajina duvarına yapılan baskıdan dolayı akıntılar artar. Gebelik boyunca pamuklu çamaşırlar giymeye çalışın.

  Benzer Konu :<<<-- 38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum -->>>

   
  nanni, 16 Eylül 2017 , Konu : 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 5. Haftasında Kanama Neden Olur?

  Gebeliğin ilk üç aylık döneminde kimisi ciddi kimisi de ciddi olmayan kanamalar yaşanabilir. Ama bu haftada gebe olduğunuzun farkında değilseniz normal adet kanaması zannedebilirsiniz. Bu dönemde yaşanan kanamalar yalnızca lekelenme şeklinde olabileceği gibi, normal adet kanamasından biraz daha farklı kanamalar da olabilir. Önemli olan planlı bir gebelik düşünüyorsanız ve gebe olma ihtimaliniz varsa bu durumlarda dikkatli olmalısınız.

  Bu hafta içinde yaşayacağınız kanamalarda gebelikten eminseniz mutlaka doktorunuza görünmeniz veya durumdan haberdar etmeniz gerekebilir. Yalnızca kahverengi lekelenme olarak görülen kanamalar yerleşme kanaması olabilir. Bu durum özellikle ilk gebeliklerde yaşanabilen bir durumdur. Ama gebeliğin ilk aylarında düşük tehlikesi olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Günümüzde bayanlarda düşük problemine çok sık rastlanmaktadır. Belki dengesiz ve sağlıksız beslenme bu durumun baş sebepleri arasında yer alıyor olabilir. Çünkü işlenmiş gıdaları tükete tükete sağlığımızdan oluyoruz.

  Düşük kanaması genelde adet kanamalarına benzer. Daha yoğun ağrılar ve kramplara eşlik eden kanamalarınız olur. Ama her kanama düşük habercisi olmayabilir. Kanamanızın ne olduğunu anlamaya çalışmadan, çok da stres yapmadan doktorunuza ulaşmalısınız.

  Gebeliğin 5. Haftasında Mide bulantısı ve kusma normal mi?

  Mide bulantıları hamileliğin ilk trimesterinde, yani ilk üç aylık döneminde yoğun olarak görülür. Kişiden kişiye farklılık gösterse de gebe olan bayanların neredeyse %90’ı bu mide bulantıları ile tanışırlar. Bazıları gebeliğin sonuna kadar bu bulantılarla yaşadıkları için hayatları alt üst olabilir. Gebeliği böyle geçen bayanlar genellikle bir daha bebek sahibi olma düşüncesi uzun süre akıllarına getirmiyorlar. Ama bu tip durumların kişiye özgü olduğunu unutmamak gerekiyor. Şimdiden ne zaman bitecek diye stres yapmayın. Baş ucunuzda tuzlu bir kraker bulundurun ve birkaç tane atın., bulantılarınızı baskılamaya çalışabilirsiniz.

  Bulantılar sizi günün her saatinde rahatsız edebilir. Ama genellikle sabah ilk kalktığınızda daha rahatsız edicidir. Kusmanıza bile sebep olabilir. Bu nedenle sabah kalkarken aniden kalkmamaya, yavaş hareket etmeye çalışın. Ani hareketler bulantılarınızın artmasına neden olur.

  Bulantıların genellikle 4. aya kadar geçmiş olması beklenir. Bazı gebeliklerde daha uzun sürer ama bu konuda doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

  Gebeliğin 5. Haftasında beslenme programı nasıl olmalı?

  Gebeliğinizin ilk haftaları genellikle bulantılar ve kusmalarla doludur. Şimdi şunu yiyin, şunu için desem bile bulantılarınız yemenize el vermeyebilir. Dolayısı ile bu dönemde beslenmenizi çok da sağlıksız olmayacak şekilde kendinize göre belirlemelisiniz. Bulantılarınızı neyin baskıladığını veya neyin daha çok midenizi bulandırdığını veya kusmaya sebep olduğunu bir süre sonra tespit edersiniz. Beslenmenizde de bu koşulları dikkate alabilirsiniz. Özellikle yoğun protein içeren besinler daha çok bulantı yapabilirler. Özellikle yağlı besileri görmek bile istemeyebilirsiniz.

  Bulantılarınıza bol sıvı tüketimi engel olabilir. Midenizi kesinlikle boş bırakmamalısınız. Bulantım oluyor zaten çıkarıyorum diye düşünüp de midenizi boş bırakmamalısınız. Hem bebeğiniz için hem de kendiniz için her şeye rağmen, beslenmenize devam etmelisiniz. Hem yemeniz dikkat etmez de mideyi boş bırakırsanız daha çok kusabilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2017
  nanni, 18 Eylül 2017 , Konu : 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  5 Haftalık Hamileyken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Gebelikte bebek açısından en kritik zamanlar ilk haftalardır. Yani özellikle sinir sistemi oluşumunun olduğu bu zamanlarda anneni çok dikkatli olması gerekir. Bebeğin bu en kritik döneminde yapılacak bazı hatalar kalıcı hasarlara sebep olabilirler. Bu şu anlama gelmesin. Her konuda sürekli evham yapıp, aman ben hamileyim tripleri atın demiyoruz. Özellikle bu haftalarda kaçınmanız gereken bazı şeyler var. Bunlara dikkat edin yeter.

  Zararlı madde alışkanlığından vazgeçmelisiniz.

  Doktorunuzun bilgisi olmadan kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.

  Vücudunuzu enfeksiyonlara karşı korumalısınız. Özellikle genital bölge temizliğine dikkat etmelisiniz, pamuklu çamaşırlar giyinmelisiniz ve cinsel ilişkilerde eşinizin de temiz olmasını da istemekte hiçbir mahsur yoktur. Ayrıca gebelik boyunca bağışıklık sisteminiz yavaşladığından, bol enfeksiyon içeren yerlerde çok fazla bulunmamaya çalışın. Hastanelerde, umumi ortamlarda, alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlerde kendinizi enfeksiyonlara karşı çok korumalısınız.

  Gebeliğin ilk haftalarında, hatta gebelik boyunca annenin yüksek oranda radyasyona maruz kalmaması gerekir. Bu şu anlama gelmesin. Bazı anneler çok gerekli olan durumlarda bile röntgen çekinmek istemiyor. Burada önemli olan röntgen çekiminin ne kadar gerekli olduğudur. Gebelikte maruz kalacağınız radyasyonun oranı çok önemli. Röntgen çekiminde bebeğe zarar gelmemesi için kullanılan çelik yelekler de var. Ayrıca MR çekiminde radyasyon kullanılmadığı için bebeğiniz bu durumdan etkilenmez.

  Gebeliğin ilk haftaları bulantılardan dolayı yetersiz beslenebilirsiniz ama bundan olabildiğine kaçınmalısınız. Gebelikte dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlisi de beslenmedir. Yetersiz beslenen annelerin bebeklerinde bazı anormallikler olabileceği gibi, erken doğum durumu da yetersiz beslenen annelerde çok sık görülmektedir.

  Hamileliğin 5. Haftasında Eşimle Cinsel İlişkiye Girebilir miyim?

  Anne adaylarıın korkularının aksine, gebelikte cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası yoktur. Ancak riskli bir gebelik durumunuz varsa veya kanamalarınız olabiliyorsa, bu gibi durumlarda doktorunuz size en net bilgiyi verecektir. Sağlıklı bir gebelik geçiriyorsanız bebeğim cinsel ilişkiden dolayı düşer mi diye düşünmeniz çok gereksiz. Bebekte düşüklere sebep olan şeyler genellikle bebek veya annenin anatomik veya genetik yapısı ile ilgili oluyorlar.

  Gebelik boyunca cinsel ilişkide temiz olmaya ve cinsel yolla enfeksiyon kapmamaya da dikkat etmelisiniz.
   
  nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. Emine85

  Emine85 New Member

  Benim gibi meraksız gebeler sanırım hamile olduğunu bu haftada öğrenmiş olsa gerek. Daha önce de birkaç kez adetim 1 ay gecikince yine öyle diye test falanda yapmadım. Bie ne mide bulantısı ne halsizlik hiç bir belirtide olmayınca. Hatta kansızlık vardı diye kansızlıktan adette olamıyorum diye düşünmüştüm. Sağlık ocağına kan değerlerime baktırmak için gitmiştim bide dedim gebeliğe de bakın bakalım. Öğleden sonra sonuçlarımı almaya gittiğimde doktor evet kan düşük, şu düşük diye saymaya başladı eyvah dedim kötü hastalık var herhalde en son demezmi gebelikte var :rolleyes: hamileliğin 5. haftasında sürpriz haberi almak böyle nasip olmuştu.
   
  Emine85, 30 Ekim 2017 , Konu : 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin ...
 3. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması ...
 5. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı ...
 7. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya 5 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 5 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  35 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 35. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa çocuk sahibi olacak anne adayları bu dönemde doğumun yaklaşmasıyla doğum ağrılarına dayanabileceği ve rahat bir doğum yapabileceği konusunda oldukça kaygı duyarlar. Uzmanlara göre anne adaylarının doğumda hissettiği ağrı ve sancıların ...

Bu Sayfayı Paylaş