16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 23 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebelikte neredeyse 4 ayımızı bitirmek üzereyiz. Gebeliğin 16. Haftasında olmanıza rağmen, döllenme zamanını dikkate alırsak bebeğiniz yaşam başlangıcının 14. haftasındadır diyebiliriz.

  16 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

  Gebeliğin 16. Haftasında da bebeğimizi yine bir meyveye benzetsek mi benzetmesek mi diye düşünüyorum. 16 haftalık gebelikteki bebeğin boy ve kilosunu söyleyeyim de bu sefer siz neye benzetmek istiyorsanız benzetin. Yine bebeğimizin baş ve poposu arasındaki uzaklık 10 cm ile 13 cm arasında değişkenlik gösterirken, bebeğin gelişimine göre kilosu 150 grama kadar ulaşabiliyor. Genellikle gebeliğin 16. Haftasındaki bir bebeğin alt kilo sınırı ise 80 gram civarında.

  Doğduğu anda bu bebek kel deseniz bile kel bebek yoktur. Lanugo denilen minik tüyler gebeliğin 16 haftasında bebeğinizin tüm başını kaplamaya devam eder. Bebeklerin kel gibi görünme sebebi bu tüylerin kimi bebeklerde çok fazla uzamamasından kaynaklanıyor. Yakından bakıldığında o kel dediğiniz bebeklerde bile bu minik tüyleri görmeniz mümkün.

  Gebeliğin 13-14. Haftalarında oluşmaya başlayan tırnaklar, gebeliğin 16. Haftasında tamamıyla oluşmuştur. Bacak ve kol gelişimindeki hız farklılaşmıştır. Artık bacaklar kollardan daha uzun olarak görülmektedir.

  Gebeliğin 16. Haftasında bebeğin duyuları daha çok açılmaya başlar. Bebeğiniz dışarıdan gelecek uyaranlara içeride tepki bile verebilir.

  Gebeliğin 16. Haftasında Bebek Hareket eder mi? !6 haftalık gebelikte bebek hareketlerini hissedebilir miyim?

  Bebeğiniz gebeliğin 16. Haftasında hareket halindedir. Doktor kontrolünüzde ultrason ekranına siz de çok dikkatli bakın. Bebeğinizin hareketlerine şahit olabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz 16. Haftalık hamilelikte gözlerini de hafiften oynatabiliyor.

  Bebeğinizin hareketlerini gebeliğin 16. Haftasında artık hissetmeniz mümkün. Ama bazı anne adayları hareketleri hissedemezlerse üzülmesinler. Birkaç hafta içinde siz de hissedeceksiniz. Hatta bebeğin bu heyecanla beklediğiniz hareketleri sizi daha sonraki zamanlarda rahatsız bile edecektir. Gebeliğin 20 haftasına kadar muhtemelen bebeğin bu hareketlerini siz de algılayacaksınız. Bebek hareketlerini hissetmek de her kadında farklı zamanlarda olabiliyor.

  Bebeğinizin ilk hareketlerini daha çok kıpırdanma ya da seyirme şeklinde hissedebilirsin. Eğer ilk gebeliğiniz değilse bu hareketlerin bebekten kaynaklandığını daha iyi anlayabilirsiniz. Ama ilk bebeğine hamile olan kadınlar genellikle bu hareketleri gaz sancısı da zannedebiliyor.

  Hamileliğinin bu döneminde bebeğinin hareket ettiğini hissedebilirsin. 16 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi? diye merak ettiğini biliyoruz. Birçok kadın bebeğinin hareket etmesinin verdiği hissi, gaz balonu veya bir kelebeğin kanat çırpması gibi tarif eder.

  Benzer Konu :<<<-- 38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum -->>>

   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 16. Haftasında bebeğimin cinsiyetini öğrenebilir miyim?

  Ailelerin gebeliğin başlangıcından beri en çok merak ettikleri, hatta uğruna iddiaya girdikleri şey bebeğin cinsiyetidir. Babalar hep oğullarının olmasını ister, anneler ise kızlarının ya da önceki kardeş erkekse bir de kızımız olsun diye hem fikir de olabilirler. Bu durumların çok fazla kombinasyonları a var tabii ki. Şimdi tüm merakları giderelim. Gebeliğin 16. Haftasına ulaşıldığında bebeğin cinsiyeti neymiş biliniyor mu?

  İyi bir uzman hekim tarafından yapılan bir ultrason muayenesinden sonra bebeğinizin cinsiyetinizi duyabilirsiniz. Hatta benim gebeliklerimde doktorum gebeliğin 16. Haftasına ulaşmadan söylemişti. O kadar erken belli olamayacağını düşündüğüm için uzun süre doktorun dediklerine inanamamıştım. Hatta bebeğime kıyafet bile alırken geri bırakmıştım. Belki değişir diye.

  Ama dediğim gibi doktorlar genellikle, gebelikte 16. haftalardan itibaren bebeğin cinsiyeti ile ilgili beyanda bulunuyorlar. Zaten bebeklerin üreme organlarının daha önceki haftalarda oluşmaya başladığını düşünürsek, gebeliğin 16. Haftasında da iyice şekillenmiştir. İyi bir göz bebeğinizin cinsiyetini görebilir.
   
  nanni, 29 Eylül 2017 , Konu : 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 16. Haftasında Anne adayındaki Değişim ve Gelişimler Nelerdir?

  Gebelikte anne adayındaki en büyük değişiklik rahimde meydana gelmektedir. Rahim her hafta daha da fazla büyümektedir. Rahimdeki bu büyüme ile birlikte rahmin ağırlığı da artmaktadır. Annenin gebelikte aldığı kiloların bir kısmı da rahmin büyümesi ile ilişkilidir.

  Gebeliği 16. Haftasında ulaşıldığında özellikle daha minyon olan anne adaylarında ve zayıf olarak hamile kalanlarda karın iyice belli olmaya başlamıştır. Yavaş yavaş hamile kıyafetleri bakmaya başlayabilirsiniz. Çünkü karnınız ilerleyen haftalarda hızla büyümeye devam edecek.

  Rahim içindeki amniyon sıvısı da artıyor. Bebek büyüyor, sıvı artıyor, rahim büyüyor. Bunların hepsi programlanmış gibi eş zamanlı hareket ediyorlar. Bir mucizeye tanıklık ediyoruz aslında.

  Bu dönemde karın ve kasık bölgelerinizde ağrı hissedebilirsiniz. Bu genellikle rahmin genişlemesinden dolayı etrafındaki bağ dokularına baskı yapmasından kaynaklanıyor. Ama hiç geçmeyen ağrılarda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
   
  nanni, 29 Eylül 2017 , Konu : 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  16 Haftalık Hamilelikte Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Gebelikte 16. Haftaya ulaştıktan sonra anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri yatış pozisyonudur. Rahmin büyümesi ile birlikte sırt üstü yatıldığında ana damarlardan birinin üzerinde baskı oluşur. Bu baskı nedeniyle damardan yeterince kan geçişi sağlanamayabilir. Bu da bebeğinize giden kan akışının da azalması ve bebeğin olumsuz etkilenmesi manalarına gelebilir.

  Zaten gebeliğiniz ilerleyip karnınız iyice büyümeye başladıktan sonra isteseniz de sırt üstü yatmanız pek mümkün olmuyor. Bu sebeple yan yatış pozisyonlarına şimdiden kendinizi alıştırmanız iyi olabilir.

  Gebeliğin 16. Haftasında beslenmeye dikkat!

  Gebeliğin ilk trimesterinde bulantılara sebep olmasın diye tıka basa yemekten kaçınıp, az az ve sık sık yemeye çalışıyorduk. Gebelikte beslenme konusundaki bu prensibimizi gebeliğin 16. Haftasında ve daha sonrasında da devam ettirmemiz gerekiyor. Bu sayede mide yanmaları, ekşimeler ve şişkinlik şikayetlerinin de önüne geçilmiş olacaktır.

  Üç ana ve üç ara öğün şeklinde günü bölebilirsiniz. Bazen bu konuda çalışan anneler daha prensipli olabiliyor. Zaten saatin farkında oldukları için iş yerinde de yanlarındaki ufak atıştırmalıklarla ara öğün yapabiliyorlar. Evde bulunanlar ise eğer istikrarlı değillerse, gebelikte bazen yiyor bazen yemiyor.

  Gebelik boyunca dengeli ve düzenli beslenme hem sizin için hem de bebeğiniz için çok önemlidir.

  Gebelik boyunca sizi rahatsız etmeyen her şeyi yiyebilirsiniz. Önemli olan zararlı olan besinlerden uzak durmak ve yeteri kadar beslenmektir. Gebelikte beslenmeniz yetersiz olsa da, gereğinden fazla da olsa iki durumda da siz ve bebeğiniz etkilenebilirsiniz.
   
  nanni, 29 Eylül 2017 , Konu : 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. HekimKz

  HekimKz New Member

  Bebeğin cinsiyeti yüzde yüz kesin olmamakla birlikte bu haftada öğrenileceği için 16. haftayı iple çekenler çoktur herhalde. Ama bazen ya bebekler inat ediyor ya da yumurtlamanın geç olmasından dolayı adet tarihine göre 16 hafta ama esas hesaplama da biraz geriden gelindiği için cinsiyet öğrenilemediği için panik olmayın annişler. bide bu haftaya kadar hamileliği rahat geçen bazı gebelerde bu haftadan sonra bulantılar başlayabiliyor
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin ...
 3. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması ...
 5. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı ...
 7. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya 16 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 16 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  35 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 35. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa çocuk sahibi olacak anne adayları bu dönemde doğumun yaklaşmasıyla doğum ağrılarına dayanabileceği ve rahat bir doğum yapabileceği konusunda oldukça kaygı duyarlar. Uzmanlara göre anne adaylarının doğumda hissettiği ağrı ve sancıların ...

Bu Sayfayı Paylaş