15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 23 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 15. Haftasına gelmiş olmanıza rağmen hala ay takibi yapıyorsanız hadi hemen hesap yapalım. 15 hafta 7 şer günden 105 gün yapar. Bir ayda 30 gün var diyelim. Otuzar günden 3 ay 90 gün eder. 105 güne de 5 gün var. Yani tamı tamına üç buçuk aylık hamilesiniz. Hem de gebeliğin ilk dönemini çoktan geçtiniz bile.

  Gebeliğin 15. Haftasının da dahil olduğu ikinci trimesterlik bölüm anne adayı için en rahat geçecek bölümdür. İlk trimester alışma süreci olduğundan çok zorlu geçmişti. Son trimester de artık ağırlaşmış ve doğuma hazırlık yapan vücut yine seni çok yoracak. Dolayısı ile bu günlerinizin keyfini çıkarmaya bakın.

  Gebeliğin 15. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır?

  Bebeğinizi yine başından poposuna kadar ölçtük ve neredeyse 10 cm kadar olmuş. Bebeğin kilosu ise 15 haftalık gebelikte hemen hemen 50 gram kadar var. Bu da şöyle en sulusundan bir portakal kadar diyebiliriz.

  Bebeğinizi o narin hassas derisinin üzerinde minik minik tüylerin çıkmaya başladığını gebeliğin daha önceki haftasında söylemiştik. Gebeliğin 15. Haftasında da bu minik tüyler uzamaya devam ediyor. Kaş ve kafasında da bu tüyler belirginleşmeye başlıyor. Bazı yaşlı teyzeler gebe bir kadının midesi bulandığında, bebeğin saçları çıkıyordur, o bulandırır deseler de biz bulantılı dönemleri çok geride bıraktık. Bu durumun bulantılarla aslında bir ilgisi yok.

  Bebeğinizin kafası gebeliğin 15. Haftasında artık daha normal bir görünüme kavuşuyor. Daha önceki haftada yerli yerine oturan kulaklar ve daha da gelişen gözleri ile sizin bebeğiniz olma yolunda hızla ilerliyor.

  15 haftalık gebelikte bebeğinizin iskelet sistemi ve kemikleri de daha çok gelişiyorlar. Sadece bir et ve hücre yığını olmaktan öte bir görünüme sahip artık. İskelet ve kemik sistemi ile birlikte, gebeliğin 5. Haftasında bebeğin kas sistemleri de gelişiyor ve bebeğiniz küçük hareketleri yapabiliyor. Aslında o içinizde artık hareket ediyor. Gebeliğin daha önceki haftalarında oluşan el ve parmaklarını hareket ettirerek yumruk bile yapabilecek.

  Bebeğiniz doğum sonrası dünyaya adapte olabilmek için şimdiden çalışmaya da başladı bile. 15 haftalık hamilelikte bebeğiniz soluk alma, emme ve yutma reflekslerini deniyor ve bunları artık yapabiliyor.

  Benzer Konu :<<<-- Caner ile Tülin Barışacak mı? 15 Yıl Sonra Gelen İtiraf -->>>

   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Bebeğin Kilosunu Doktorlar Nasıl Ölçerler?

  Bu doktorların tartısı mı var? Bebeğimin kilosunu nasıl ölçüyorlar? Hem tartıları olsa bile içerideki bebeği nasıl tartabilir ki? Bir türlü aklım almıyor diyorsanız zaten bunu aklınızın almasına gerek yok. Doktorların da tartıları yok.
  Doktorlar sadece ultrason aracılığıyla bebeğinizin bazı ölçümlerini yapabilir. Ultrason sonucu elinize verilen o çıktının üzerinde anlam veremediğiniz bazı kısaltmalar vardır. Bu kısaltmalar, bebeğinizin baş çevresi, karın çevresi, uyluk kemiği uzunluğu gibi bazı ölçümlerde kullanılır. Bebeğinizin kilosunu belirlemek için ise bu ölçümlerden bazıları kullanılarak yaklaşık bir kilo değeri hesaplanır. Eğer doktorunuz iyiyse, ultrasonla yapacağı ölçümlerin sonucuna göre söylediği kilo değeri hemen hemen bebeğinizin kilosuna eş değer olacaktır. Ama yine de doğumdaki kilosu ile size söylenen tahmini kilosunun tutmadığı da olabiliyor.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Bebeğin Hareketlerini Hissedebilir miyim?

  Gebeliğin 15. Haftasında anne adayları genellikle bebeğin hareketlerini hissetmezler. Ama bu bebeğin hareketsiz olduğundan değildir. Bebeğiniz kol ve bacakları oluştuktan sonra hareketlenmiştir. Esnemeyi, tekmelemeyi, el ve kollarını hareket ettirmeyi çok iyi biliyor ve yapıyor. Ama bebeğiniz bir avuç kadar olmadığı için onun bu minik hareketleri hissedememeniz çok normaldir. Endişelenmenize hiç gerek yok.
   
  nanni, 27 Eylül 2017 , Konu : 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  15. Haftalık Hamileyken Anne Adayında meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

  Gebelikte 15. Haftaya gelindiğinde kıyafetleriniz iyice dar oluyordur. Çünkü anne adayı bu zamana kadar 3-4 kilo almış olabilir. Tabi alına kilolar kişiye göre farklılık gösterir. Ama yine de gebeliğin 15. Haftasında anne adaylarının normal zamanda giyindiği kıyafetler olmaz. Göbek bölgesinde dışarıdan çok dikkatli bakılmadığı sürece anlaşılmayan bir miktar çıkıntı olabilir. Gebelikte 15. Haftadan sonra annenin karnı yavaş yavaş büyümeye başlar.

  Gebeliğin 15. Haftasında anne adayında halsizlik ve uykusuzluk devam edebilir. Mide bulantıları gebelikte 15. Haftaya ulaşıldığında çoğunlukla geçmiş olur. !5 haftalık gebelikte rahim leğen kemiğinin içinden taştığı için artık, sık tuvalete gitme durumuna biraz mola verilmiş olabilir. Mola diyorum çünkü gebeliğin sonlarına doğru yine başlayabilir.

  Anne adaylarında gebelik boyunca devam edebilen bir hazımsızlık ve şişkinlik hissi vardır. Bunun için midenizi rahatsız etmeyecek kadar yemelisiniz. Düşünsenize, zaten içeride yer yok, bir de siz fazladan yollarsanız neler olur.

  Sürekli oturan veya sürekli ayakta durmak zorunda olan gebe kadınlarda toplar damarlarda tıkanıklık meydana gelebilir. Bunlar varise dönüşebilir. Bunun önüne eğmek için sürekli hareket halinde olmanız gerekir.
   
  nanni, 27 Eylül 2017 , Konu : 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Göğüslerden Süt Gelir mi?

  Anne adayının göğüsleri döllenme sonrasındaki haftalarda kendini yavaş yavaş bebek için hazırlamaya başlar. Meme başında farklılaşmalar olur, göğüsleriniz büyümeye başlar, göğüslerin içindeki süt bezleri minik kabartılar şeklinde elinize gelebilir. Değişen ve artan hormonların etkisiyle göğüs doğum sonrasına hazırlanır. Süt bezleri geliştikçe, göğsünüzden süte benzeyen bir sıvı akabilir. Bu tam olarak anne sütüdür diyemeyiz. Çünkü anne sütünün tam olarak salgılanabilmesi için bebeğin doğmuş olması ve hormonal düzenin biraz değişmiş olması gerekiyor. Bu durum her gebe kadında görülmez, bazı gebelerde doğuma yakın vakitlerde görülebilir.
   
 6. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında İdrar Yolu Enfeksiyonu

  Gebelik boyunca farklılaşan hormon yapısı, genişleyen rahim nedeniyle idrar kesesinde de durumlar değişir ve enfeksiyona daha açık hale gelir. Bu sebeple gebe kadınlar hamileliklerinde idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kendilerini sürekli korumalıdırlar. Bayanların pek çoğu ilişki esnasında enfeksiyon kaparlar veya umumi tuvalet kullandıklarında enfeksiyon bulaşır. Enfeksiyon ise gebelikte istenmeyen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa; idrara çıkma ihtiyacı hissedip yapamıyorsanız, idrar yaparken yanma hissi varsa, karın ve kasık bölgelerinizde ağrı ve sancı varsa mutlaka doktorunuza bu durumdan bahsetmelisiniz. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.
   
 7. nanni

  nanni Active Member

  15 haftalık hamilelikte mide yaması normal midir?

  Gebe kadınların çoğunluğunda gebelik boyunca süren mide yanması, mide ekşimesi gibi şikayetler örülür. Gebelikle birlikte artış gösteren progesteron hormonu tüm yumuşak kas sistemlerini etkiler. Yemek borusu, mide, bağırsaklar hatta idrar kesesindeki yumuşak kaslar da bu hormondan etkilenir ve gevşerler. Hormon artışı sebebiyle yemek borusundaki kapakçığın da gevşemesi ile mide öz suyu ağıza doğru gelebilir. Bir de bu durumun üstüne genişleyen rahim eklenirse mideye yer kalmayacaktır. Mide bu sıkışık pozisyonda yanma, şişkinlik gibi sorunlarla baş başa kalır.

  Gebelikte mide yanması için kullanabileceğiniz ilaçlar vardır. Bu ilaçlar sadece midenin asidik ortamını farklılaştırmakta ve bebeğe etki etmemektedir. Emilen bir ilaç değildir. Gebelikte güvenle kullanılabilecek ilaçlarla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.
   
 8. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Tansiyonum Kaç Olmalıdır?

  Geblikle birlikte anne adayının dolaşım sistemi neredeyse tamamıyla değişir. Bu durum tansiyon ve nabız değişikliklerine yol açar. Gebelikte tansiyon kişiye göre farklılık göstermekle birlikte genellikle gebeliğin ilk haftalarında tansiyonda düşüşler olur. Anne adayının baş dönmeleri de bu tansiyon düşmeleriyle ilgilidir.

  Özellikle sıcak havalarda bu bayılma riski daha çoktur. Sıcakla birlikte damarlar genişler ve kalbe geçici olarak daha az kan gider. Özellikle bu gibi durumlarla karşılaşmamak için hamam, sauna gib aşırı sıcak ortamlardan uzak durmalısınız.

  Gebeliğin ikinci yarısında genellikle çok düşük seyreden tansiyon, sonraki yarıda, annenin normal zamandaki tansiyon seviyesine döner.

  Anne adaylarının tansiyonları farklılık göstereceği için gebelikte tansiyonum kaç olmalı sorusunun net bir cevabı yoktur. Ama gebelikte sık sık tansiyon kontrol edilmesi önemlidir. Aşırı yükselen tansiyon bebeğe zarar verebilir ve erken doğumla karşılaşılabilir.
   
 9. nanni

  nanni Active Member

  Gebelikte 15 hafta tamamlandığında hangi testler uygulanır?

  Dörtlü Test

  Dörtlü tarama testi ismini, kanda dört maddenin seviyesine bakılmasından alır. Bu test ile bebekte kromozom bozukluğu var mı ya da gelişimsel bir sorun var mı diye bakılır. Bakılacak maddeler bebeğin karaciğerinde ve plasentada üretilen hormonlardır.

  Dörtlü tarama testi gebeliğin 15. Haftasından itibaren 22. Haftaya kadar yapılabilmektedir.

  Amniyosentez

  Gebeliğin 15. Haftasından itibaren gebeliğin 20. Haftasına kadar genetik amniyosentez testi yapılabilir. Bu dönemde amniyon sıvısı en ideal miktarda olduğu için bu zaman aralığında yapılması uygundur. Amniyosentezin sağlıklı devam eden gebelikte ve herhangi bir anormallik görülmediğinde genellikle uygulanması istenmez ama daha önceki ikili, üçlü ve dörtlü testlerde herhangi bir anormallikten şüpheleniliyorsa, amniyosentez de uygulanması istenir.
   
 10. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Yatış Pozisyonum Nasıl Olmalı? Nasıl Rahat Uyuyabilirim? gebelikte sırt üstü yatarsam bebeğime zararı olur mu?

  Gebelikte 15. Haftada yatış şekilleriniz size rahatsızlık vermiyor olabilir ancak bazı nedenlerde, bazı yatış pozisyonları uygun olmayabilir. Gebeliğin 15. Haftasında karnınız çok büyük olmadığı için yatarken sizi rahatsız etmez bu nedenle sırt üstü de yatmak isteyebilirsiniz. Ama rahim büyüdüğü için sırt üstü yatıldığında önemli kan damarlarının üzerine baskı yapabilir. Bu da bebeğe giden kan akışını azaltabilir. Bu sebeple gebelikte yan yatış pozisyonları daha uygun olabilir.

  Özellikle gebeliğin son haftalarında sırt üstü yatmayı bırakın, yan yatmanız bile mümkün olmayabilir. Oturarak uyumaya çalışan anneleri bile tanıyorum. Gebeliğin 15. Haftasında yatağın, yastığın keyfini çıkarın. Bir süre sonra yatağınıza küseceksiniz.
   
 11. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Yolculuk Yapabilir miyim?

  Gebelikte en rahat dönem ikinci trimesterdir. Bu her açıdan böyledir diyebiliriz. İlk trimesterde yaşanan sıkıntıların pek çoğu geçmiştir ve son haftaların ağırlığı ve riskli zamanları da henüz gelmemiştir. Dolayısı ile seyahat etme noktasında da en rahat olunan zamanlar bu haftalardır diyebiliriz.

  Bulantıların olmadığı bu haftalarda seyahat etmek sakıncalı değildir. Özellikle gebeliğin 28. Haftasından sonra erken doğum gibi riskler olabileceğinden o zamana kadar gidebileceğiniz her yere gidin. Kendinize vakit ayırın bol bol gezin.

  Tabi, gebeliğin 15. Haftasında seyahat etmeden önce doktorunuza mutlaka danışın. O, gebelik durumunuzu ve bebeği yakından takip ettiği için, size en uygun bilgiyi verecektir.
   
 12. nanni

  nanni Active Member

  15 Haftalık Hamilelikte Spor ve Egzersiz Yapılır mı?

  Gebelik boyunca hareketli olmanın, yaşamı aktif olarak devam ettirmenin büyük faydaları vardır. Bu doğumda da doğum sonrasında da size kendinizi iyi hissettirecektir.

  Gebelikte yapılacak en ideal egzersizlerden biri yürüyüştür. Özellikle gebeliği kışa denk gelmeyen anneler bu konuda çok şanslıdır. Çıkın dışarıda, hele bir de yakınlarda temiz havası olan bir park bahçe varsa evde hiç durmayın. Çalışan anneler için maalesef durum bu kadar kolay olmayabilir ama siz de iş yaşantınızda olabildiğine aktif olmaya çalışın ama ağır işlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Gebelikte ağır işlerde çalışmamak, sosyal haklarınız arasında var, bunu da hatırlatayım.

  Gebeliğin 15. Haftası da dahil olmak üzere bu dönemlerde, sırt üstü yatmak kan dolaşımını etkileyeceği için uzun süre sırt üstü yatarak yapılan egzersizlerden kaçınmalısınız.
   
 13. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 15. Haftasında Nasıl Beslenmeliyim? Gebelikte meyve tüketmek sakıncalı mıdır?

  Normal bir insana göre gebe olan kadınların daha fazla günlük kaloriye ihtiyacı vardır. Ama daha fazla kaloriye ihtiyacınız olduğunu düşünerek iki kişilik yemeniz de gerekmiyor. Normal birine göre 300 kalori daha fazla alsanız bile yeterli gelebilir. Tabi bunun için gebe kaldığınız kilo da önemli ve gebeliğin 15. Haftasında kadar kaç kilo aldığınız da önemli.

  Kalori ihtiyacı artmış olmasına rağmen ıvır zıvırlardan uzak durmalı ve besin değeri yüksek olan yiyeceklere yönelmelisiniz. Günlük kalori ihtiyacınızı, çok canınız istediği için dört dilim baklava ile tamamlarsanız ün boyu aç gezmeniz gerekebilir. Yani günlük kalori ihtiyacınızı yağlı ve şekerli yiyeceklerle tamamlamaktan kaçınmalısınız.

  Gebelikte meyve tüketiminde bir sakınca yoktur ancak bazı gebe kadınlarda kandaki şeker oran riskli bulunursa meyvelerden de uzak kalmanız gerekebilir. Zaten vücuda fazla giren her şeyin bir zararı var. Bir kilo elmayı oturup tek seferde yemek yerine, her gün birer tane yemek daha uygun olacaktır.
   
 14. nanni

  nanni Active Member

  15 Hafta Gebelikte Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?

  Anne adaylarının gebeliğin ilk dönemini atlatmasıyla birlikte cinsel istekleri biraz normale döner. Hem anne karnının henüz büyümemiş olması, hem de gebe kadındaki bu istek cinsel hayata düzen getirebilir. Gebeliğin 15. Haftasında doktorunuz tarafından cinsel ilişkinin sakıncalı olduğuna dair bir durum gözlenmediyse bu zamanların tadını çıkarın derim. Ama kanama ve düşük gibi tehlikeler varsa cinsel ilişki sakıncalı olabilir.

  Gebeliğin 15. Haftasında anne adayının sırt üstü yatar pozisyondaki cinsel ilişkiden uzak durabilirsiniz. Yan pozisyonları tercih edebilirsiniz. Sırtınıza çok fazla yük binmemiş olur. Siz de ağrı hissetmezsiniz. Aman zaten beş dakika sürüyor derseniz, onu da siz bilirsiniz artık.
   
 15. lemans

  lemans New Member

  Hamileliğin 4. ayının bitmesine az kala genelde bu haftalarda göbeği çıkmadığı için tedirgin olan bi ben değilim galiba :):) ama iç karnın geniştir senin ondan göbeğin daha çıkmadığı diyen teyzeleri de unutmadım. Gerçi kızlar bünye meselesi galiba ben şahsen çok tombul olmayı istemeyen biriydim öyle de oldum ama göbişim olsa diye hayali olanları görünce azcık daha sabredin demek istedim.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. zeysah

  Caner ile Tülin Barışacak mı? 15 Yıl Sonra Gelen İtiraf

  Kizpar dun esra Erol un programinda Caner vardi. Berke ile sok ayriliklarinin ardindan dun canliyayinda bir itirafta bulundu. Caner dedi ki keske 15 yil once tTülin ile evlenseydim. Simdi 15 yaşında cocugunuz 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo ...
 3. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen ...
 5. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda ...
 7. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı 15 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 15 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya ...

Bu Sayfayı Paylaş