14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Artık gebeliğin ikinci trimesterine başladık. İkinci trimesterde kendinizi çok rahat hissedeceksiniz. İlk trimesterde yaşadığınız problemlerin bir çoğu ikinci trimesterde karşınıza çıkmayacak. Mesela sizi canınızdan bezdiren bulantılar gebeliğin 14. Haftasında sizi terk etmiş olacak. Bazı anne adayları daha şanssız olsalar da genel olarak bu şekilde oluyor. Gebeliğin son trimesteri de bebek çok büyümüş olacağı için ve doğum yaklaştığından yine kendi içinde bazı zorluklar barındırıyor. Bu nedenle gebeliğin 14 haftasının da içinde bulunduğu ikinci trimester gebeliğin en rahat dönemidir diyebiliriz. Bu günleri çok iyi geçirmeye çalışın.

  Gebeliğin 14. Haftasında neler değişti?

  Gebelikte en rahat olacağınız ikinci trimestere başladık. Bu dönemde gebeliğin kabusu mide bulantıları muhtemelen son bulacak veya çok azalacak. Göğüsleriniz büyümeye devam edecek. Bebeğinizi sütten kesene kadar genellikle bu şekilde kalacaklar. Ama gebeliğin ilk haftalarında yaşadığınız hassasiyetler artık olmayacak. Sık tuvalete çıkmalar yine karşına çıkacak olsa da gebeliğin 14. Haftasında biraz azalmış olabilir.

  Muhtemelen şimdiden 2-3 kilo almış olabilirsiniz. Gebeliğin 14. Haftasındaki değişikliklerden biri de yavaş yavaş karnınızın büyümeye başlamış olmasıdır. Artık göbek bölgenizde avcunuzu dolduracak kadar çıkıntı vardır. Bebeğinizi hissedin. Onunla konuşun.


  Gebelikte 14. Hafta Bebek Ne Durumdadır?

  Bebeklerin dış dünyadaki büyüme ve gelişmeleri birbirinden farklı olduğu gibi anne karnındaki bebeklerin gelişimleri de birbirinden farklıdır. Ama gebeliğin 14. Haftasında farklı bebeklerin boy kilo durumları farklı olsa da, gelişim süreçleri benzerdir. Organları ve uzuvları benzer şekilde gelişir.

  Gebeliğin 14. Haftasında bebeğimiz iri bir elma kadar oldu diyebiliriz. Ağırlığı 25 gram civarı iken, boyu 8 cm ile 9.3 cm arasında değişmektedir. Daha önceki haftalarda baş gelişiminin hızının yavaşladığını, baş ve gövde arasında boynun oluşmaya başladığını söylemiştik. Artık 14 haftalık gebelikte boynu bir miktar daha uzadı ve başı biraz daha dikleşiyor.

  Bebeğinizin vücudunda artık bazı hormonlar üretilmeye çoktan başlandı bile. Gebeliğin 14. Haftasında da troid bezleri çalışarak hormon üretimine başlarlar.

  Bebeğinizin kafa yapısı geçtiğimiz haftalarda şekillenmeye başlamıştı. Ağzı, burnu, gözleri, göz kapakları neredeyse tamamlandı ve üstelik bu haftada bebeğinizin damağı bile oluşumunu tamamlayacak.

  Benzer Konu :<<<-- Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -14- -->>>

   
  nanni, 22 Eylül 2017 , Konu : 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Bebeğimin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olacak?

  Erkek bebeğin de kız bebeğin de üreme organları iyice gelişmiş durumdalar. Dolayısı ile müjdeyi artık veriyorum. Muhtemelen doktorunuz gebeliğin 14. Haftası tamamlandığında bebeğin cinsiyetini söylemiş olacak. Ama zaten bazı gebe kadınlar bebeklerinin cinsiyetlerini daha önceki haftalarda öğrenmiş oluyorlar.

  Erkek bebeklerin prostat bezleri 14 haftalık gebelikte oluşmuştur ve kız bebeklerin de yumurtalıkları pelvis bölgesine doğru geçmiştir. Bu nedenlerden dolayı bebeğinizin cinsiyetinin anlaşılması gebeliğin 14. Haftasında mümkündür. Ama bazı doktorlar cinsiyet söyleme noktasında temkinli davranabiliyorlar. Bazı cinsiyet tahminlerinde yanlışlık çıkabiliyor bu sebeple doktorunuz, gebeliğin 14. Haftasında bebeğinizin cinsiyetini söylemeyebilir. Ama üzülmeyin eninde sonunda bebişinizin cinsiyeti belli olacaktır.
   
  nanni, 22 Eylül 2017 , Konu : 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebelikte 14. Haftada Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  Artık gebeliğin ilk bölümü geride kaldı. Bundan sonra artık anne adayında dışardan fark edilen değişiklikler meydana gelecek. Özellikle anne adayının aldığı kilolar hissedilir hale geldi. Karnınız tam manasıyla bir hamile göbeğine benzemese de hamile kıyafetleri giymeniz gerekebilir. En azından bol ve rahat kıyafetler giymeniz tavsiye edilir.

  Artık leğen kemiğinin içini doldurmuş olan rahim yukarıya doğru hareket eder ve sığmadığı için leğen kemiğinin içini terk eder. Bu nedenle yukarıya ve dışarıya doğru büyür. Rahmin genişlemesiyle birlikte rahmin etrafındaki bağ dokuları da bu genişlemeye uyum sağlamak için genleşmeye çalışırlar ama rahmin hızına yetişmek ne mümkün. Bu sebeple kasık bölgesi civarında ağrı ve sancılarınız olabilir. Bu tamamen rahmin genleşmesi ve baskı yapması ile ilgili bir durumdur.

  Rahim daha fazla büyüdükçe bacak kaslarına da baskı yapar ve bunun neticesinde bacak krampları meydana gelebilir ama bunun için gebeliğin 14. Haftası biraz erken gibi.
   
  nanni, 25 Eylül 2017 , Konu : 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 14. Haftasında Hemoroit Sorunu

  Gebeliket 14. Haftada karşılaşılabilecek sorunlardan biri de hemoroittir. Anüs çevresi ya da içinde kan damarları gereğinden fazla genişleyerek hemoroitleri oluştururlar. Rahimin büyümesi ile birlikte rahimin etrafındaki dokularda kan akışı yavaşlar ve azalır bu sebeple hemoroitler meydana gelebilir. Bu durumla karşılaşmamak için yeterli miktar lifli gıda tüketilmelidir. Ayrıca hemoroitte kabızlık hiç istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple bol sıvı tüketmelisiniz.

  Gebeliğin 14. Haftasında hemoroit problemi ile karşılaşırsanız doktorunuza haber vermelisiniz.
   
  nanni, 25 Eylül 2017 , Konu : 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 14. Haftasında çarpıntı ve nefes alamıyor gibi bir his oluşuyor, sebebi nedir?

  Gebelikte solunum sisteminde de bazı değişiklikler meydana gelir. Bebeğe daha fazla oksijen taşımak gerektiğinden anne vücuduna giren oksijen sayısı da artar. Progesteron hormonundaki yükseliş akciğerlerdeki kapasiteyi de arttırır. Ayrıca daha fazla da karbondioksit atılmaya başlar.

  Bu sebeple aldığınız nefes yetmiyor, daralıyormuşsunuz gibi bir his gelebilir. Böyle durumlarda açık havaya çıkın ve derin nefes alın. Gebeliğin 13. Haftasından itibaren çoğu annede bu durum ortaya çıkabilir, nefes darlığı yaşayabilirler.

  Bu konuda en iyi çözüm doğru nefes almayı öğrenmek olacaktır. Bir nefes alışta daha çok oksijenin vücuda girişini sağlayabilirseniz nefes darlığı yaşamazsınız. Zaten amaç yeterince oksijenin vücuda girmesidir. Bunu tek nefeste de yapabilirsiniz ya da defalarda nefes alıp yeterli oksijeni alamayabilirsiniz.
   
 6. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 14. Haftasında Cildimde Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

  Gebeliğin 14. Haftasında bazı anne adaylarının ciltlerinde lekeler ve et benleri görülebilir. Bunlar ilk defa minik minik çıkabileceği gibi daha önce var olan et benlerinde de büyüme fark edilebilir. Var olan benlerinizin renklerinde koyulaşma da fark edebilirsiniz.

  Bazı anne adaylarının ciltlerinde ise çillenmeye benzer lekeler oluşabilir. Bu lekelenmeler genellikle doğum yaptıktan sonra zaman içerisinde kaybolur. Bazı anne adaylarında ise ciltte oluşan bu lekeler kalıcı olabilir. Bunlar kişinin cilt yapısına özgüdür.
   
 7. nanni

  nanni Active Member

  14 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Gebeliğin 14. haftasında radyasyondan kaçınmalısınız.

  Gebelikte özellikle gebeliğin ilk haftalarında radyasyon alınmamasına dikkat edilmelidir. Zaten bu konuda doktorunuz size gereken bilgilendirmeyi yapacaktır. Gerekmediği sürece röntgen ışınlarına maruz kalmayın ama çok gerekiyorsa zaten çelik yelek giyinebiliyorsunuz. Bu çelik yelek radyasyonun etkilerini bir miktar da olsa azaltıyor ve bebeğinize zarar gelmesini engelliyor.

  Bebeğin ilk haftalarda yüksek randa radyasyona maruz kalması neticesinde gelişimsel bozukluklar meydana gelebilir. Ayrıca yüksek oranda radyasyona maruz kalan bebeklerde ilerleyen yaşamlarında kanser riski de artmaktadır.

  Özellikle gebeliğin 8. Haftası ile 15. Haftası arasında radyasyonun daha tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

  Gebeliğin 14. haftasında diş bakımının önemi

  Gebelik boyunca artan kalsiyum ihtiyacının karşılanması dişlerin sağlığı açısından çok önemlidir. Normal yaşantınızda yaptığınıza göre gebelikte dişlerinize daha iyi bakmanız gerekir. Hem kendi sağlığınız açısından hem de bebek açısından çok önemlidir. Bebek açısından benim dişlerimin ne ilgisi var diye düşünmeyin. Enfeksiyonların büyük bir bölümü ağız yolu ile vücuda girer. Anne vücuduna giren enfeksiyonlar, plasenta yoluyla da bebeğe bulaşabilir. Özelikle gebeliğin ilk haftalarında bu tip enfeksiyonlardan bebeğinizi uzak tutmalısınız.
   
 8. nanni

  nanni Active Member

  14 Haftalık Hamilelikte Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz.

  Gebelik boyunca gereksiz kalori alımından kaçınmalısınız. Yani ıvır zıvır, yağlı yiyecekler ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Gereksiz giren her kalori, gereksiz kilolara dönüşecektir. Eğer gebe kalmadan önce çok kiloluysanız sakın diyet yapmaya kalkmayın. Gebelikte bu tip diyetlere gerek yoktur. Siz almanız gereken kilodan fazlasını almayın yeter.

  Günlük almanız gereken kalorileri gereksiz ve faydasız yiyeceklerden almak yerine, besin değeri yüksek olan yiyecekleri tüketmeye dikkat etmelisiniz.

  Beslenmenize dikkat etmemeniz bebeğin sağlığını etkileyebileceği gibi, fazla kilolara neden olur. Fazla kilolar gebelik boyunca da gebelikten sonra da, bazı problemlere neden olacaktır.
   
 9. FilizAkın

  FilizAkın New Member

  Gebeliğin 14. haftasında bebeklerin üreme organı gelişimleri ne kadar tamamlansa da bence yanılma payı yüksek oluyo. Çünkü 14. haftada erkek diye öğrenip 16. haftada kız olduğunu öğrenenlere tanıdıklarıma o kadar çok şahit olduğumki. Bence aceleye gerek yok en ideal zaman zaten 16. haftadan sonrası diyolar. Bazen kordon bile bazen yanıltabiliyo doktorları, ondan erkenden havalara girip hazırlıklara başlamayın :) komşunun gelininin şansına öyle denk gelmiştir 14. haftada öğrenmiştir ama normali bu yani. İlk gebeliği olanlar sabırsız oluyo ama sonra hayal kırıklığını yaşamayın
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. medos

  Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -14-

  Makyajsız güzel görünmenin yolları serüvenimizin son adımına da gelmiş bulunuyoruz arkadaşlar. Öncelikle söylemeliyim ki makyajsız güzel görünme maddeleri doğru, sabırlı ve düzenli bir şekil de devam ettirdiğiniz de alacağınız sonuçlar da emin 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo ...
 3. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen ...
 5. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda ...
 7. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı 14 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 14 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya ...

Bu Sayfayı Paylaş