13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Artık gebelikte birinci trimesteri bitirdik. Anne adayını fazlasıyla zorlayan 2 hafta geride kaldı. Neredeyse artık 3 aylık gebesiniz. Uzun ve yorucu 12 haftanın ardından, artık birbirine alışmış iki tane canlı var. Biri bebeğimiz, biri de anne adayımız. Bundan sonrası giderek hızlanmaya başlıyor. Bebeğin büyüme hızına yetişemeyeceksiniz ve gebelikte 13. Hafta dan sonra anne adayında da gözle görülür değişiklikler meydana gelmeye başlayacak. Hadi bebeğimiz gebeliğin 13. Haftasında neye benzemiş bir bakalım.

  Gebeliğin 13. Haftasında Bebek Ne Durumdadır?

  Bebeğimiz o kadar hızlı büyüyor ki! Neredeyse şöyle güzel bir elma kadar var diyebiliriz. Gebeliğin 13. Haftasında bebek boyu 6,5 cm ile 7.8 cm arasındadır. Bebeğin 13 haftalık gebelikteki kilosu ise 15- 20 gram civarındadır. İrice bir lahana sarması canlandı gözümde. Hemen hemen o kadar. Ama bu kadar bedene neler sığmış neler. İçindeki sistemlerde neredeyse oluşmamış olan yok. Sadece gelişim sürecinde devam edecekler.

  Bebeğimizin devasa boyutlardaki(!) başı, artık gebeliğin ilk haftalarındaki gibi çok hızlı bir şekilde büyümüyor. Bebeğin geri kalan bedeninin büyümesine, kafanın büyümesi sadece eşlik ediyor.

  Gebeliğin ilk haftalarında bebeğin bağırsaklarının ilk oluştuğu zaman, bağırsakların kordon bağının içine doğru uazandığını söylemiştik. Geçen haftalarda da sindirim sisteminin çalışmaya başlamasa bile hareketlendiğini belirtmiştik. Tüm bu gelişmelerin üzerine, 13 haftalık gebelikte, bağırsağın yerine yerleşmesi gerçekleşiyor. Artık bebeğin bağırsakları olması gereken yerinde. Kendi karnının içinde.

  Onun bir gülüşü dünyalara bedel dediğimiz bebeklerimizin, kulağımızı çınlatan sesleri için, minicik ses telleri gebeliğin 13. Haftasında oluşmaya başlıyor. Bu gelişim düzgün tamamlandığı sürece, konuşma becerisini sağlıklı bir şekilde başaracak. Çok değil, bunun için en fazla bir seneniz var. Bir sene içinde bebeğiniz doğup, büyüyüp, bu ses telleri vasıtasıyla harika sesler çıkaracak.

  Gebeliğin 13. Haftasında, ultrasonla bebeğinizin yüzünü görebilirsiniz. Çünkü artık git gide insana benziyor. Göz, kulak, çene, ağız gibi uzuvlarına ait girinti ve çıkıntıların oluşmasının ardından geçtiğimiz hafta göz kapaklarına kadar oluştu. Kulaklar artık olması gereken yerlerinde. Tam olarak başın iki yanındalar. Kulakların kepçe olup olmadığını henüz bilemiyoruz. Babasının kulakları kepçe ise biraz korkmaya başlayabilirsiniz.

  Benzer Konu :<<<-- Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -13- -->>>

   
  nanni, 22 Eylül 2017 , Konu : 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 13. Haftasında bebeğimin cinsiyetini öğrenebilir miyim?

  Gebeliğin 8-9. Haftasında bebeğin üreme organları gelişmeye başlamıştı. Ancak iç üreme organları ilk önce geliştiğinden, dışarıdan cinsiyetin anlaşılması pek mümkün olmuyordu. Gebeliğin 3. Haftasından sonra bebeğin dış üreme organları da oluşumlarını neredeyse tamamladıklarından dolayı, uzman bir doktor tarafından bakıldığında, bebeğin cinsiyetinin görülmesi muhtemeldir. Artık pembelerle mi donatırsınız yoksa mavilerle mi bilemiyorum ama haberleri biz de bekliyoruz.
   
  nanni, 22 Eylül 2017 , Konu : 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 13. Haftasında Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

  13 haftalık gebelikte rahim biraz daha büyümüştür. Daha önceki haftalarda leğen kemiğinin içini tam doldurmayan rahim, gebeliğin 13. Haftasında leğen kemiğinin içini doldurmaya başlamıştır. Bu da demek oluyor ki bu aşamadan sonra yavaş yavaş göbeğiniz belli olmaya başlayacak. Elinizle dokunduğunuzda kısmen bu şişkinliği hissedebilirsiniz.

  Gebeliğin 13. Haftasında aldığınız bir miktar kilonun etkisiyle normal kıyafetleriniz artık giyemezsiniz. Ya büyük beden kıyafetler almalı veya gebeler için hazırlanmış hamile kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Ne giyerseniz giyin mutlaka rahat kıyafetler olsun. Asla sizi sıkan kıyafetleri gebelik boyunca giyinmeyin. Kan dolaşımını etkilemeyecek rahat kıyafetler tercih edin.

  Bu haftalarda genel olarak bulantıların geçmiş olması beklenebilir ama bazı anne adaylarında bulantılar daha uzun sürebilir. Yoğun bulantı ve kusmalarla gebelikte 13. Haftaya gelmişseniz, kilo almamış da olabilirsiniz. Hatta kilo vererek gebeliğin ilk trimesterini tamamlayan anneler bile var.

  Gebeliğin 13. Haftasında anne adayındaki değişikliklerden biri de büyümeye başlayan göğüslerdir. İç çamaşırınızın bedenini değiştirmeniz gerekebilir. Emzirme dönemi boyunca da genellikle göğüsler bu bedende kalırlar.
   
  nanni, 25 Eylül 2017 , Konu : 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 13. Haftasında Ciltteki Çatlaklar

  Gebelikte çatlak oluşumunu önlemek için eğer hala başlamadıysanız, gebeliğin 13. Haftasından itibaren cildinizi nemli tutmaya çalışın. Özellikle badem yağı, kakao yağını sürebilirsiniz. Ayrıca ani kilo alımları da çatlaklara neden olur. Kol göğüs, bacak ve karın bölgenizde çatlak oluşmaması için gebeliğin ilk haftalarından itibaren bu bakıma başlamalısınız yoksa tedavi edilemeyen çatlaklarla karşı karşıya kalırsınız.

  Annelerin karın bölgelerindeki çatlaklar daha sonraki yaşantılarını da etkilemektedir. Bikini giyemediği için sinirlenen anneler var. Eğer zamanında buna çözüm üretirseniz daha sonrası sizin için rahat olur.

  Çatlak oluşumunu önlemek için dışarıdan takviyeler yapılabileceği gibi, bol su içerek de vücudun genel nem dengesini korumuş oluruz.
   
  nanni, 25 Eylül 2017 , Konu : 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. nanni

  nanni Active Member

  13 Haftalık Gebelikte Şişkinlik Ve Gaz Probleminin Çözümü Nedir?

  Anne adayları neredeyse tüm gebelikleri boyunca sindirim sistemlerindeki düzensiz ve rahatsız edici durumları şikayet edip dururlar.

  Kendini şişkin, gaz dolu ve patlamaya hazırmış gibi hissediyorsan küçük tüp kıvamında anne adayları kulübüne hoş geldin! Çünkü bağırsak hareketlerindeki düzensizlik hali hamilelik boyunca düzenli olarak yaşayacağın bir şikayet. Bu şişkinlik ve gaz probleminin başlıca sebebi yine hormonlarımız.

  Gebelikte yükselişe geçek progesteron hormonu sindirim sistemini de yakından etkiliyor. Bu hormonun artışı kalın bağırsaktaki kasları gevşetip, bağırsakların tembelleşmesine neden oluyor. Bu sebeple bitmek tükenmek bilmeyen bir gaz problemi ve şişkinlik hissi oluşuyor.

  Tabii ki de bunun da çözümü var. Gebelikte şişkinlik ve gaz problemlerini en aza indirmek için,

  Öğünlerde küçük porsiyonlar halinde yiyin, öğünler arasında ufak atıştırmalıklar yapın, tıka basa yemeyin.

  Yerken ağır ağır yerseniz hava yutmamış olursunuz. Çünkü bu da gereksiz gaz yapar.

  Mutlaka her gün büyük abdestin için tuvalete git. Eğer günlük düzenli olarak tuvalete çıkmazsanız durumu daha da çekilmez hale getirebilirsiniz.

  Gaz yapan yiyeceklerden çok az miktarda tüketmeye çalışın.
   
 6. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 13. Haftasında Kaç Kilo Almış Olmam Gerekir?

  Gebeliğin ilk trimesteri bitmek üzere. Anne adaylarının gebeliğin ilk trimesterinde çok kilo alması beklenmez. Asıl kilolar bu dönemlerden sonra alınmaya başlanır.

  Gebeliğin 13. Haftasında çok kilo almışsanız bunun telafisini önümüzdeki dönemlerde kısmi olarak yapabilirsiniz. Doğum öncesindeki vücut kitle endeksi normal değerlerde olan bir kadınsanız gebeliğin ilk trimesterinde 2-3 kilo almanız normal karşılanabilir.

  Bazı anne adayları da mide bulantılarından dolayı bazen hiç kilo alamıyorlar. Bu durumlarda mutlaka beslenmenizi yeniden düzenlemeniz gerekecektir. Gebelikte 13. Haftada çok kilo alınmaması doğru olmadığı gibi, hiç kilo alınamaması da doğru değildir.

  Dengeli ve düzenli beslenme neticesinde ideal kilonuzu alabilirsiniz.

  Gebelik boyunca şekerli ve yağlı yiyeceklerin faydasından çok zararı vardır. Gereksiz kilolara neden olurlar. Canınız çektiği için bu tip yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Sıkıntıyı daha sonrasında çekmek daha zor oluyor.

  Vücut kitle endeksine göre zayıf olan gebelerin en azından 13 kilo, normal olanların 9-10 kilo, kilolu çıkanların ise 7-10 kilo almış olmaları normal karşılanır.
   
 7. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 13. Haftasında Nasıl Beslenmeliyim? Gebeliğin 13. Haftasında Kahve içebilir miyim? 13 haftalık gebelikte neler yememem gereklidir?

  Gebeliğin 13. Haftasında kahve içip içemeyeceğini merak eden anne adayları var. Günlük alabileceğiniz kafein oranından daha fazla kafein içeren ürünler almamalısınız. Yani şöyle söyleyeyim, bir fincan Türk kahvesiniz size ve bebeğinize hiçbir zararı olmadığı gibi bazı araştırmacılar, hatta Canan KARATAY Türk kahvesinin bebeğin beyin gelişiminde olumlu etkiler oluşturduğunu da söylüyorlar. Ama kafeinli içecekler tüketmeyi gebelik öncesinde çok seven biriyseniz, buna gebelikte sınır getirmeniz gerekecektir. Sınır getirmediğiniz sürece gebelikte çok fazla kafein alındığında bebekte kilo alımı yavaşlayabiliyor. Bunun nedeni ise kahvede bulunan kafeinin plasentadan geçerek bebeğe ulaşmasıdır. Bebeğe ulaşan kafein yok yüksek olduğunda kalsiyum emilimini yavaşlatabiliyor. Yetişkin insanlara göre bebekler kafeini zor sindirirler.

  Şimdiye kadar bahsettiklerimizden dolayı kafeinin yalnızca kahvede olduğunu düşünmeyin. Çünkü çay, çikolata, hazır içecekler ve ağrı kesici ilaçlarda da belirli oranlarda kafein bulunur.

  Bunların dışında yine gebelikte protein ve kalsiyum alımına dikkat etmemiz gerekiyor. Günlük olarak meyve tüketimine de dikkat etmeliyiz.
   
 8. HkmDenisa

  HkmDenisa New Member

  Hamileliğine bulantılarla başlayan herkes eminin 13. haftasında da bulantılarla uğraşmaya devam ediyodur :( maalesef her anne adayı şanslı olamayabiliyo. Neyse bebişlerin gelişimleri sorunsuz ve sağlıklı olsunda bu günlerde geçer inş, gerçi 16. haftaya kadar devam ettiğini söyleyenler ama inşallah sizlerin kısa sürer hamişler. Genellikle bu haftalarda ikili testlerini yaptırmaya devam edenler de bir korku bir telaş ama bence kendi kendinizi yiyip bitirmeyin ordan burdan duyduklarınızla çünkü testlerinde yanılma payı olabiliyo kafaya çok takarsanız üçlü teste kadar hamileliğiniz zindan olur
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. medos

  Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -13-

  Cildiniz için dışarı dan her ne kadar katkı sağlamaya çalışsanız da aslın da iç den de neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Yani sadece dış etkenler ile cildinize gereken katkıyı sağlamaya çalışmak ne 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo ...
 3. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen ...
 5. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda ...
 7. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı 13 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 13 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya ...

Bu Sayfayı Paylaş