12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliği üç bölüme ayırmıştır ve her birine trimester diyorduk. Artık gebelikte ilk trimesterin son haftasına girdik. Neredeyse yolun üçte biri ve en sıkıntılı dönemi bitti diyebiliriz. Artık vücudun bebeğe, bebek de senin vücuduna adapte oldu diyebiliriz. Ay takibi yapıyorsanız gebeliğin 3. Ayı içerisindesiniz.

  Hamileliğin 12. Haftasında Bebek Gelişimi

  Bebeğiniziniz henüz bacakları tam olarak belirginleşmediğinden ve içe bükük durduğundan dolayı, gebeliğin 12. Haftasında bebeğin boy ölçümü başından poposuna kadar yapılır. Bu ölçü, gebeliğin 12. Haftasında 6 cm nin üzerindedir. Bebeğinizin kilosu ise geçen haftaya göre neredeyse iki kat artmıştır ve 8 ile 15 gr arasında değişkenlik gösterir.

  Yine gebeliğin 12. Haftasında bebeğinin kalp atışlarını, doktorun sana dinletebilir. Artık daha hızlı ve ritmik olan kalp atışlarını duydukça sizin de kalp atışlarınız hızlanabilir. Bebeğiniz artık büyüyor ve insan oluyor.

  12 haftalık gebelikte, daha önceden parmakların arasında bulunan perdeler kalkıyor. Yani normal el ve ayak parmakları haline dönüşüyorlar. Bebeğiniz daha elma kadar bile değil ama düşünsenize parmakları var ve gebeliğin 12. Haftasında da tırnakları büyümeye başlıyor.

  Bebeğinizin vücudunda, onu kaplayan incecik derisinin üzerinde, minicik tüyler de bu haftada çıkmaya başlıyor. İnanılmaz değil mi? Sanki insanın minyatürü gibi.

  Gebelikte 12 hafta dolduğunda bebeğinizin sindirim sistemi de kısmi olarak çalışmaya başlıyor.

  Bebeğinizin iç üreme organları daha önceki haftalarda oluşmaya başlamıştı. Gebeliğin 12. Haftasında da dış üreme organları yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Bu aşamada bebeklerin üreme organları birbirine benzerlik gösterir. Dolayısı ile tam net olarak bebeğin cinsiyeti söylenemez.

  Bebeğin sinir sistemi geçtiğimiz haftalara göre kat kat gelişmiş durumdadır. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan pek çok hormon da Hamilelikte 12. Haftada üretilmeye başlanır.

  Bebeğiniz artık büyüdü. Kolları, bacakları, el ve ayakları, perdesiz parmakları ve hatta tırnakları da var. Gebeliğin 12. Haftasında bebeğiniz tüm uzuvlarının oluşmaya başlamasıyla birlikte rahim içinde hareket eder. Ancak anne adayının bu hareketleri anlayamaması gayet normaldir.

  Benzer Konu :<<<-- Bebeklerde 6-12 Ay Arası Motor Gelişim Süreci -->>>

   
  nanni, 22 Eylül 2017 , Konu : 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 12. Haftasında Anne Adayındaki Değişiklikler

  Artık gebelikte ilk dönemin son haftasındayız. Anne adayının yaşadığı tüm sıkıntılar artık yavaş yavaş geride kalıyor. Gebeliğin ilk haftalarında annenin bebeğe alışma sürecini geçirdik. Artık rahatsız edici belirtiler anneyi terk etmeye başlıyor.

  Gebeliğin ilk dönemlerinden beri, gebeliğin 12. Haftası da dahil olmak üzere östrojen ve progesteron hormonları artmaya devam ediyor. Bu artışın asıl sebebi bebeğin ve plasentanın da bu üretime katılıyor olmasıdır. Bu hormonların etkisiyle göğüslerinizde süt üretimi için değişiklikler meydana geliyor. Meme uçlarındaki kahverengi alan genişleyip koyulaşıyor, göğüslerde acı meydana gelebiliyor. Ayrıca göğüsler bebeğinizi sütten keseceğiniz zamana kadar büyümeye ve büyük olmaya devam edecek.

  Gebeliğin 12. Haftasından itibaren anne adayının rahmi leğen kemiğinin içinden dışarı doğru büyümeye başlayacaktır. Çünkü bu haftaya kadar leğen kemiğinin içini dolduracak kadar büyümüştür. Bu büyüme ile birlikte göbek bölgenizde de genişleme olur. Dışardan bakıldığında hamile gibi olmasanız da kıyafetlerinizden bu durumu anlamanız mümkündür.

  12 haftalık gebelik tamamlandığında anne adayı 2-3 kilo almış olacağından elbiseleri dar gelmeye başlayabilir. Hamile kıyafeti giymeseniz de, bir büyük beden kıyafete ihtiyacınız olabilir.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 12. Haftasında Baş Ağrısı Normal midir? 12 haftalık gebelikte baş ağrısı neden olur?

  Gebeliğin ilk dönem belirtileri arasında yer alan baş ağrıları her gebe kadında görülmese de normaldir. Dolaşım sisteminizin gebelik öncesine göre daha farklı ve daha fazla çalışması başınızda ağrılara yol açabilir. Kalp daha fazla kan pompalar, kan damarlarında artan sıvı miktarı damarların genişlemesine yol açar. Kan basıncı düşebilir. Bütün bu sebeplerden dolayı gebeliğin 12 nci haftasında baş ağrıları ve baş dönmeleri normal kabul edilebilir. Baş ağrılarınızı gidermek için hemen ilaca sarılmayın. Vücudunuzu dinlendirin, yeterince uyuyun ve sağlıklı beslenin. Vücudunuz elbet bu dönemlere alışacaktır.

  Gebeliğin 12. Haftasında Ciltteki Değişiklikler Nelerdir? hamileliğin 12. haftasında oluşan lekeler geçer mi?

  Gebe olan çoğu kadının cildinde görünen veya görünmeyen pek çok değişiklik meydana gelir. Gebe kalınmasıyla birlikte kadınların, karınlarında dikey koyu bir çizgi belirir. Bu gebe kadınlarda genel olarak görünen bir durumdur. Bu çizgiye Linea Nigra adı verilmiştir.

  Bazı annelerde ise, bebeğin cinsiyeti ile bağdaştırılan bazı lekelenmeler olur. Yok kız bebek annesinin güzelliğini alırmış bu yüzden anne çirkinleşirmiş falan. Hepsi palavra sakın inanmayın. Bu durum da tamamen kişisel bir şeydir. Bazı kadınların ciltleri lekelenmeye daha müsaittir. Gebelikte de yüz ve boyun bölgelerinde bu tip lekelenmeler olması normaldir. Genellikle bu lekeler doğum yaptıktan sonra kaybolur ve cilt eski haline döner.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  12 haftalık gebelikte nelere dikkat etmeliyim?

  12 haftalık gebe olan bir anne adayı öncelikle kendine dikkat etmelidir. Bebek için annenin sağlıklı olması, zinde olması, huzurlu ve mutlu olması çok önemlidir. Gebeliğin başından beri sizi rahatsız eden bulantı ve kusmalar, baş ağrıları, yorgunluk ve halsizlikler iyice yormuş olmalı. Bir süre daha bunların devam edebileceğini de düşünürsek, kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor olabilir. Bol dinlenme, fırsat buldukça rahatlatıcı egzersizler, düzenli beslenme ile bu şikayetleri azaltabilir ve daha huzurlu günler geçirebilirsiniz.

  Bu konuda eşinizden bolca destek alın. Onunla bol bol zaman geçirin. Birlikte güzel şeyler yapın çünkü bebek doğduktan sonra bir süre bunları yapmaya, kendinize vakit ayırmaya fırsat bulamayacaksınız.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 12. Haftasında nasıl beslenmeliyim?

  Gebeliğin 12. haftasında en fazla 2-3 kilo almış olmanız beklenir. Eğer normal kiloda hamile kaldıysanız bundan fazla kilo almışsanız işiniz biraz zor. Hatta doktorunuz bile bu duruma kızabilir. Gebelik boyunca alınan fazla kilolar doğum öncesinde ve sonrasında pek çok problemin ortaya çıkmasına neden olur. Doğum öncesinde çok fazla kilo alanlarda preeklampsi, yüksek tansiyon, erken doğum gibi sorunlar ortaya çıkabilir, doğumdan sonra da verilemeyen fazla kilolar olarak sizinle birlikte yaşamaya devam ederler.

  Gebelikte dengeli kilo almak için dengeli bir beslenme düzeniniz olması şart. Her şeyden, yeteri miktar yemelisiniz. Ekmek seçiminizde beyaz ekmeği seçeneklerin arasından çıkarıp, daha besleyici ve lif bakımından zengin olan tam tahıllı ekmekleri tüketebilirsiniz. Mide bulantılarınız azaldıysa proteinden zengin yiyecekleri tüketebilirsiniz.

  Gebeliğin 12. Haftasındaki beslenme listenizde aşırı yağlı, baharatlı ve hazır yiyeceklerin olmaması daha doğru olacaktır.

  12 haftalık gebelik döneminde kahvaltıyı asla ihmal etmemelisiniz. Özellikle çalışan anne adayları iş telaşından kahvaltıyı atlayabiliyorlar ancak kahvaltı, günün en önemli öğünü. Ne kadar iyi bir kahvaltı, o kadar enerjik bir gün demektir.

  Özellikle yağlı, şekerli hazır gıdaları pratik oldukları için tüketmekten uzak durmalısınız. Bir dilim peynir ve domates de atıştırmalık olabilir ya da bir bardak süt veya ayran, kuruyemişler daha sağlıklı atıştırmalıklar arasındadır.

  Sigara, alkol gibi zararlı maddeleri zaten haftalar öncesinde kullanmayı bırakmıştınız.
   
 6. SelmaSaygılı

  SelmaSaygılı New Member

  Eskiler 12 haftayı da atlattıktan sonra artık korkma derlerdi. İlk 3 ayda çünkü düşük riski çok olurmuş, ben ondan fazla bi yere bile gitmeyi tercih etmemiştim büyük sözü dinleyip. Napalım biz tedbiri alalımda bişey olursa da allahtan artık. Bu arada bu haftadan itibaren yapılan ikili testlerde detaylı bir ultrason kontrolü de yapıldığı için genelde doktorların cinsiyet tahminleri tutabiliyo. Benim doktorum ümit gibi olmasın ama kız bebek demişti hakikaten de kız bebek oldu. Ama bazı gebelerde sanırım birkaç ay sonra öğrenince farklı çıkabiliyomuş. Gerçi henüz erken olduğu için zaten bende fazla ümitlenmedim. Size de tavsiyem heyecanlı hamililerin gazına gelip erken cinsiyet konusunda hemen heveslenmeyin:)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. FilizAkın

  Bebeklerde 6-12 Ay Arası Motor Gelişim Süreci

  Yedinci aydan itibaren yardımsız oturmaya başlayan bebeğiniz, oturduğu yerden ayağa kalkmaya çalışırsa da dizleri bükülür ve oturmaya mecbur olur. Yüzüstü pozisyonda koyduğunuzda önündeki bir cismi yakalamak için uzanır, almaya çaba gösterir. 6-7 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. nezaket_li

  12 Aylık Bebek Gelişimi

  12 Aylık Bebeklerde Dinleme, İlgi, Anlama, Yetenekler ve Diğer Değişiklikler Bebeğiniz artık 1 yaşında ve bu ay, bebeğinizin ilk doğum gününü kutlama heyecanını yaşayacaksınız. Bu ayda da kitaplara ve resimlere ilgisi artmaya devam ...
 3. medos

  Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -12-

  Makyajsız güzel görünmenin yolların' da yazımızın başın dan beri dışarı dan yapacağınız bakımlar ile makyajsız iken nasıl dışarı dan daha güzel görünebileceğiniz hakkın da ufak tüyolar vermeye çalışıyoruz. Şimdi de gelelim peki 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. medos

  Bakımlı Bir Cilt İçin 12 Dokunuş -12-

  Bakımlı bir cilt için 12 dokunuş isimli cilt bakımı serimizin son adımına gelmiş bulunuyoruz. Bu adım sonrasın da da tüm adımları düzenli bir şekilde devam ettirdiğiniz de cildiniz de, saçlarınız da oldukça ...
 5. medos

  Bakımlı Bir Cilt İçin 12 Dokunuş -11-

  Cilt bakımımız da cildimizde ki her noktaya ayrı bir bakım yapmamız gerektiğini zaten bir çok yazımızda da belirtmeye çalışıyorum. Cildiniz de aslında en önemli noktalardan bir tanesi de dişlerimizdir. Yani 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. medos

  Bakımlı Bir Cilt İçin 12 Dokunuş -10-

  Bakımlı bir cilt için 12 dokunuş serimiz de özellikle saç bakımına değinmemiz de ki asıl sebep, aslında saçlarınızın cildinizi daha bakımlı ve güzel göstermesini sağlayacak olması diyebiliriz. Saçlarınızın daha kolay ve daha ...
 7. medos

  Bakımlı Bir Cilt İçin 12 Dokunuş -9-

  Cildimizin bakımı kadar saçlarımızın bakımına da ayrı bir özen göstermemiz gerektiğini baştan söylemeliyim. Saçlarımız her zaman bizi bir adım ileriye taşıyan bir etken olmuştur diyebiliriz. Saçlarımızın daha parlak, daha canlı olması ve 12 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 12 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. medos

  Bakımlı Bir Cilt İçin 12 Dokunuş -8-

  Cildimizin her noktasına ayrı bir bakım yaptığımızı ve hatta zaten yapmamız gerektiğini de diğer yazılarımız da da belirtmiştik. Vücudumuz da bulunan her noktanın bizim için ayrı bir önemi olmalı. Ki en basiti ...

Bu Sayfayı Paylaş