11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 11. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Gelişimi


  11 haftalık gebelikte bebeğin boyu nasıldır? Gebeliğin 11. Haftasında bebeğimin hangi organları oluşmuştur? Hamileliğin 11. Haftasında bebeğimin kilosunu ölçmek mümkün mü? Gebeliğin 11. Haftasında bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir mi?

  Bebeğiniz gebeliğin 11. Haftasında neredeyse bir limon kadar oldu. Çok iri bir limon değil. Bebeğinizin böyle tohum, erik, kiraz, limon gibi şeylere benzettiğimde umarım kızmıyorsunuzdur. Sadece hayalinizde, bebeğin büyüklüğünü canlandırabilin diye bu tip örneklemeler yapıyorum. Bebeğin boyu gebeliğin 11. Haftasında 4.5 cm ile 6 cm arasındadır. 11. haftalık gebelikte bebeğinizin kilosu da 8 gram civarındadır. Yani şöyle söyleyeyim. Pişmemiş, iri bir yaprak sarması tanesi 7-8 gram kadardır. Bir yaprak sarmasını kucağınıza alın ve sarmalayın. Ne kadar da küçük değil mi? Ama bu minicik vücudun içine neler sığıyor bir bilseniz. Bunu ancak ve ancak Yüce yaratımız, Rabbimiz bu güzellikte yapabilir. Yoksa, o minicik bedenin içerisinde koca bir sistemin varlığı ne mümkün!

  Gebeliğin 1. Haftasından itibaren bebek daha hızlı bir büyüme gösterir. Özellikle gebeliğin 11. Haftasından sonraki 8-9 hafta içerisinde ağırlığı otuz katına, boyu da yaklaşık üç katına ulaşacak. Bu da artık söyle ufağından bir kavun mu desem, karpuz mu desem. Yani önümüzdeki haftalarda epeyce büyüyecek.

  Gebeliğin 1. Haftasında bebeğinizin tüm organları yerlerine konumlandı. Gebeliğin sonuna kadar bebekle birlikte büyümeye ve gelişmeye devam edecekler. Bebeğiniz le birlikte, plasenta da büyüyüp gelişecek.

  Bebeğinizin içe doğru bükülmüş olan kocaman başı, artık çene oluştuğu için gövdeden de ayrılmaya başlıyor. Kafanın şekillenmesi ile bebeğinizin kulakları da gebeliğin 11. Haftasında ait olduğu yere doğru ilerliyor. Baş ve gövde arasındaki boynu da 11. Haftalık gebelikte uzuyor.

  Gebeliğin 11. Haftasında Cinsiyet Belli Olur mu?

  Bebeğinin hazırlıklarına başlamak istediğinizi biliyorum ama henüz bira daha erken. Bazı doktorlar bebeğin cinsiyetini gebeliğin 11. haftasında da söyleyebiliyorlar ancak genellikle doktorlar bunun için birkaç hafta daha beklemeyi tercih ediyorlar. Hem önceden cinsiyet öğrenmek nerede. Ultrason mu varmış? Bekleyin biraz daha. Hem sürpriz olur daha iyi olmaz mı? Çok kaygılanmayın, muhtemelen 2-3 hafta sonra öğreneceksiniz. Sonra mavişleri ve pembişleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

  Bebeğin cinsiyetini öğrenmede kullanılan bazı yöntemler var, denemek ister misiniz bilemiyorum. Ama bana kalsa pek de mantıklı değil bu yöntemler. İğne veya makas saklama, aşerdiğiniz yiyeceğe göre cinsiyet belirleyenler var. Bunun için de bir uzmana danışmanız gerekebilir. Kaynananıza bir sorun derim.;);)

  Benzer Konu :<<<-- 11 Aylık Bebek Gelişimi -->>>

   
  nanni, 22 Eylül 2017 , Konu : 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 11. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  Gebelikte ilk dönemin sonuna doğru geliyoruz. Anne adayı bu dönem içerisinde, gebeliğin 11. haftasına kadar pek çok sıkıntı yaşadı. Özellikle mide bulantılarınız hala devam ediyorsa sizi baya yıpratmış olabilir. Ama çok az kaldı, biraz daha sabır.

  Anne adayının, karnı 11 haftalık gebelikte pek belli olmaz. Eğer çok aşırı zayıfsanız mutlaka belli olmuştur ama gebe kadınların pek çoğu karnının belli olması için gebeliğin 16. Haftasına kadar beklerler.

  Gebeliğin 11. Haftasına kadar anne karnındaki bebekte pek çok değişim ve gelişimler meydana gelmiştir. Hatta bebeğiniz ufacık olmasına rağmen bu haftalarda minik hareketler bile yapabilir. Ama anne adayları genellikle bebeğin bu ilk hareketlerini pek hissetmezler. Bu tamamen normal bir durumdur. Bebeğin hareketlerini gebeliğin 20. Haftasına kadar hissedebileceksiniz. Bu süre bayanlara göre farklılık gösterebilir.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebelikte 11. Haftada Belirtiler Nelerdir?

  Gebeliğin 11. Haftasına kadar, hamilelikle ilgili yaşadığın tüm belirtiler hormonlarının farklılaşması nedeniyledir. Bu alışma süreci gebelikte birinci trimester boyunca devam eder. Hatta bazı anne adaylarında gebeliğin ilk dönemlerine ait belirtiler maalesef gebelik boyunca sürebilir.

  Gebeliğin 11. Haftasında da hormonlar artış göstermektedir. Dolayısı ile anne adayının mide bulantıları devam ediyor olabilir. Hatta bazı gebe kadınların bulantılarını kusmalar takip eder.

  Göğüslerde sızlamaya benzer acılar, sık idrara çıkma, sürekli uyku ve yorgunluk hali, değişken ruh halleri gebeliğin 11. Haftasında karşılaşabileceğimiz gebelik belirtileri arasındadır.

  11 haftalık gebe olan bazı anne adaylarında karın ve kasıklarda ağrı da görülebilmektedir. Ağrılar adet sancılarını andıran sancılar şeklinde de görülebilir. Rahmi kaplayan dokular rahimle aynı oranda genleşemeyebilirler. Çünkü rahim çok esnektir. Rahmin etrafındaki bu bağ dokuları bu genleşme nedeniyle anne adaylarında kasık ve karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Karın ve kasık bölgesindeki ağrılarının çok şiddetli ve dayanılmazsa, ayrıca hafif de olsa kanamanız varsa mutlaka ama mutlaka doktorunuza haber verin.

  Anne adayı zayıfsa göbeği hafif çıkış olabilir. Ama karnınızın büyümesi için ve dışarıdan belli olabilmesi için en azından 5-6 hafta daha beklemeniz gerekebilir. Gebelik öencesi fiziki durumunuza göre bu süre değişkenlik gösterir.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  Gebelikte 11. Hafta Baş Ağrısı Neden Olur?

  Gebeliğin 11. Haftasında sıraladığımız gebelik belirtilerinden biri de baş ağrılarıdır. Gebe olan kadınlarda, kan damarlarında dolaşan kan neredeyse yüzde elli oranında artış göstermiştir. Kalp de bebeğe yeterince oksijen ve besin sağlamak amacıyla daha hızlı artmaktadır. Dakikadaki kalp atımı değişmiştir. Nabzınız hareketli bir anınızda 140 ları bile bulabilir. Normal bir insanda 80 olan nabız, gebe iken kalp atımının hızlanması nedeniyle yükselir. Gebelikle birlikte anne adayının dolaşım sisteminde farklılaşmalar meydana gelir. Bu değişiklikler anne adaylarında baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca baş dönmeleri de yaşayabilirsiniz. Dinlenerek bu baş ağrılarıyla ve baş dönmeleriyle başa çıkabilirsiniz.
   
  nanni, 23 Eylül 2017 , Konu : 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 11. Haftasında Tüketmem Gereken Besinler Nelerdir?

  11. haftalık gebelikte neler yemeliyim? Kahvaltı, öğlen ve akşam yemek menülerimizi gebelikte 11. Haftada nasıl düzenlemeliyim? Gebelikte meyve tüketimi nasıl olmalı?

  Gebeliğin 11. Haftasında beslenme ile ilgili verebileceğimiz en iyi öneri her şeyden kararınca yiyin olacaktır. Çünü gebelikte aldığınız gereksiz ve fazladan her yiyecek size kilo olarak geri dönecektir. Gebelikten sonra vücuda yapılan depoların yakılması sonrasında çok zor olabiliyor. Gebelikten kalan kilolarıyla baş etmeye çalışan bir kadın olmak istemiyorsanız tavsiyelerimizi dikkate almalısınız.

  Bebeğiniz 11. Haftalık olduğunda yine her şeyden yemeniz gerekli. Bebeklerin doğumdan sonra da, anne karnında da karbonhidrata ihtiyacaları vardır. Karbonhidratların proteinlerle birlikte, yeteri miktarda alınması gerekir. Karbonhidrat gereksiniminizi tam tahıllı ekmekler, baklagiller ile karşılayabilirsiniz.

  Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek gebeliğin 11. Haftasında çok yanlış birr seçim olacaktır. Çünkü bulantılarınız hala devam ediyorsa, yağlı yiyecekler hem bulantılarınızı daha da arttıracak hem de gereksiz bir yiyecek tüketmiş olacaksınız.

  Protein tüketiminizde bile yağlı olmamasına dikkat etmeniz gerekiyorken gebelikte yağlı yiyeceklerin tüketilmesi çok yanlış bir seçim olacaktır.

  Bir de anneler aşerme psikolojisi ile gerekli gereksiz her şeyi yemek istiyorlar. Bu konuda biraz nefsimize hakim olmamız gerekiyor. Bebeğe zaten faydası olamayacak bir şeyi sırf canınız çektiği için yemeniz, bebeğinize de haksızlık etmiş olacağınız manasına geliyor.

  Doktor kontrollerinde yapılan testler sonucunda vücudunuzda eksik olan vitamin ve mineralleri almanız için doktorunuz sizi yönlendirecektir.
   
 6. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 11. Haftasında Oruç Tutabilir miyim?

  Gebelikte oruç tutmanın bir zararı yoktur ama özellikle uzun günlerde annenin alması gereken besin ve enerjileri alamaması, su tüketiminin yeterince olamaması sebebiyle oruç tutmaması daha iyi olabilir. Bu konuda doktorunuza ve elbette kendi vicdanınıza danışabilirsiniz. Bu konuda Rabbimiz, gebe olan kadınlara ve emzikli annelere bu konuda ruhsat vermiştir. Dini açıdan da gebe olan kadınların oruç tutmaması için izin verilmiştir ama bu tutulamayan oruçların en kıs zamanda kaza edilmesi gerekir. Bu konuda da kullarını düşünen, merhametlilerin en merhametlisi Rabbimize binlerce kez şükürler olsun.
   
 7. nanni

  nanni Active Member

  Hamileliğin 11. Haftasında Uygulanan Testler Nelerdir?

  Gebeliğin 11. Haftası ile 14. Haftası arasında uygulanabilecek bazı test ve tahliller vardır. Bu konuda doktorunuz size bu tetkiklerin ne için gerekli olduğunu ve sonucunda ne gibi bilgilere ulaşılabileceği bilgilerini size anlatır. Daha sonra tetkikler konusunda sizin tercihinize bırakır.

  Kan Tahlili: Tam kan sayımı yaptırmanızı doktorunuz isteyebilir. Bunun neticesinde kan değerlerinizde herhangi bir problem olup olmadığı anlaşılır. Buna göre takviye ilaç verebilir, beslenmenizi düzenlemenizi isteyebilir.

  Ayrıntılı Ultrason: Ayrıntılı ultrasonun adı üstünde. Bebeğin gelişimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alınması gerektiğinde bu tetkik istenebilir. Bazı doktorların bu konudaki talebi rutin olabiliyor. Yani sağlıklı bir gebeliğiniz olsa da ayrıntılı ultrason isteyebiliyorlar. Ayrıntılı ultrasonda bebeğin tüm organ ve uzuvlarının gelişimine bakılabiliyor. Genelde bu tetkikte bebeğin ense kalınlığına bakılıyor. Bu tetkik ile bebekte oluşan anomalilikler doğum öncesinde tespit edilebiliyor.

  Ense kalınlığı ile down sendromu arasında bir ilişki olduğu için bu tetkikte bu durumun tespiti de yapılmış olur. Bebeğin iç organlarının gelişimine ait hastalıklar da ayrıntılı ultrasonda anlaşılabiliyor.

  İkili Tarama Testi: İkili test gebe kadınlar arasında zeka testi olarak biliniyor ama genetik problemler nedeniyle ortaya çıkan down sendromunun ve trizomi 18 sendromunun tespiti için uygulanır. Bu test bazı oranlar çıkarır. Bu oranların sonucu %100 doğru sonucu vermeyebilir. Sonuç pızitif çıksa bile farklı tetkiklerin yapılması gerekebilir.

  İkili tarama testinin yapılacağı zaman genellikle gebeliğin 11. Haftasından gebeliğin 14. Haftasına kadar uygun bir vakitti. Genellikle bebeğin gelişimine bakarak testin yapılacağı zaman belirlenir. Bebeğin boyu 4.5 cm ile 8.5 cm arasında olduğu bir zamanda ikili tarama testi uygulanabilir.
   
 8. Miyaser

  Miyaser New Member

  hamileliğinde 11 haftalık olup da hala mide bulantısı ve karnında şişkinlik yaşamayan evhamlı anneler varmı :) insan bebekte küçük olduğundan hiçbir tepki göremeyince kendinden şüphe ediyo gerçekten. Valla hanımlar nasıl bir gebelikse ne canım bişey çekiyodu ne de bir bulantı. Doktora gidince ters bişeymi var diye sıkıştırıyodum hep ama hamilelikte görülen tepkiler bünyeden bünyeye değişiyormuş. Hatta arkadaşlarım derdi ilk hamileliğin olduğu için böyle rahatsın ikinci de merak etme sende bulantı, aşerme sıkıntısı çekeceksin diye.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. nezaket_li

  11 Aylık Bebek Gelişimi

  11 Aylık Bebeklerde Dinleme, İlgi, Anlama, Yetenekler ve Diğer Değişiklikler Günlük hayattaki eşyalar artık bebeğinizin daha fazla ilgisini çekiyor. Kırılmayacak şişe, kap ve kavanozlar ile birlikte oyunlar oynayabilirsiniz. Bu tarz oyunlar hem onun 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. medos

  Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -11-

  Makyaj yaptığımız da bile saçlarımızın önemi görüntümüz de oldukça önemli bir rol oynamakta dır. Saçlarımızı o gün nasıl şekillendirdiysek ona uygun da bir saç yapmaya çalışıyoruz çoğu zaman. Aynı şekilde makyaj yapmadığınız ...
 3. medos

  Bakımlı Bir Cilt İçin 12 Dokunuş -11-

  Cilt bakımımız da cildimizde ki her noktaya ayrı bir bakım yapmamız gerektiğini zaten bir çok yazımızda da belirtmeye çalışıyorum. Cildiniz de aslında en önemli noktalardan bir tanesi de dişlerimizdir. Yani 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo ...
 5. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen ...
 7. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması 11 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 11 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda ...

Bu Sayfayı Paylaş