10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 20 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 10. Haftasında Bebek Gelişimi

  Geçtiğimiz hafta fındığım diye sevdiğiniz bebeğiniz artık fındık kadar değil. Gebeliğin 10. Haftasında bebeğinizin boyu neredeyse 4 santime ulaştı. Artık kilosunu da ölçebiliyoruz. Tamı tamına 5 gram. Siz onu neye benzetirseniz benzetin artık. Dilerseniz kirazım dilerseniz eriğim diyebilirsiniz.

  Gebelikte 10. Hafta tamamlandığında embriyonik dönem bitip, fatal dönem başlıyor. Bebeğinizin gelişiminde en çok riskin olduğu dönem gebeliğin 10. Haftasının tamamlanmasıyla birlikte geride kalıyor. Doğuştan olan gelişimsel bozukluklar genelde gebeliğin 10. haftasından önce ortaya çıkar. Ama bu durum artık zararlı şeylerden uzak kalmana gerek yok anlamına gelmiyor. Kritik dönem atlatılmış olsa da gebeliğiniz boyunca bebeği düşünüp buna göre hareket etmelisiniz.

  Daha önceki haftalarda el ve ayak parmakları zaten oluşmaya başlamıştı ama hatırlıyorsanız ördek ayaklarına benzer şekilde perdeli bir yapıya sahipti. Gebeliğin 10. Haftasında bebeğinizin parmakları artık birbirinden ayrılmaya başladı.

  Sadece hücre topluluğu olan bebeğinizin hücreleri, doku ve organları oluşturduğu gibi, artık bebeğinizin kemik ve kıkırdakları için de çalışmaya başladılar. Hamileliğin 10. Haftasında kemik ve kıkırdak yapısı içinde adımlar atılıyor.

  Bebeğinizin eklemleri Gebeliğin 9. haftasında zaten oluşmaya başlamıştı. Gebeliğin 10. Haftasında ise bu eklem yerlerinden oynamalar yapabiliyor. Yani dirsekleri çalışabilecek durumda. Hatta bebek ufak hareketler bile yapıyor.

  Gebeliğin ilk haftalarında oluşan kafası ve kafadaki duyu organlarına ait girinti ve çıkıntılar neredeyse tamamen doldu diyebiliriz. Şimdiden göz kapakları oluştu bile ama gözlerinin hangi renk olduğunu bilemiyoruz çünkü gözleri hala kapalı ve bir süreliğine de böyle kalacak.

  Ağzı, dudakları son halini yakalamak üzereler. Hatta dişlerine ait yapılar da kemik oluşumuyla birlikte hareket ediyor.

  Hamileliğin 9. Haftasında bebeğin iç üreme organlarının oluştuğunu söylemiştik. Bu haftada erkek bebekler erkeklik hormonunu bile üretmeye başlamışlardır. Erkeklerin sabırsızlıkları taa o zamandan geliyor demek ki! ;)

  Benzer Konu :<<<-- 10 Aylık Bebek Gelişimi -->>>

   
  nanni, 20 Eylül 2017 , Konu : 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Hamileliğin 10. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nasıldır?

  Gebeliğin 10. Haftasına geldik artık. Yine dışardan hamile olduğunuzun anlaşılması pek mümkün değil gibi. Buna rağmen birkaç kilo almış olabilirsiniz. Eğer gebe kalmadan önce aşırı zayıfsanız muhtemelen sizin göbeğiniz şimdiden belirginleşmiştir. Gebeliğin 10. Haftasında hamile kıyafetleri giyinmenize gerek olmasa bile, yine de bol, sıkmayan kıyafetleri giyinmenizi tavsiye ediyorum.

  Hamileliğin 10 haftasında aşırı şişlik hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, gebelikle birlikte damarlarınızda dolaşan kanın, neredeyse %50 oranında artmış olmasıdır. Bu kan artışından dolayı el ve ayaklarınızda şişkinlik hissedebilirsiniz. Yüzükleriniz parmaklarınızı sıkabilir. Bu durum 10 haftalık gebelikte pek olmasa bile gebeliğin sonlarına doğru daha çok görülür. Bu durumla karşılaşmamak için bol hareket ve bol su tüketiminiz olmalıdır.

  Bazı anne adaylarında gözlerinde hafif bulanık görme gibi bir durumla karşılaşılabiliyor. Yine vücudun fazla sıvı bulundurmasından kaynaklı olarak gözün dış tabakasında kalınlaşma meydana geliyor. Bundan dolayı gözün iç basıncı biraz azalıyor. Bu sebeple doğum sonrası normale dönecek olan, hafif bir bulanık görme durumunuz olabiliyor.

  Gebeliğin 10. Haftasından sonra anne adayında da daha hızlı gelişmeler başlayacak. Yavaş yavaş kilolar farklılaşacak, göğüsler değişecek, gebeliğinizdeki hallerinizi hatırlamak için mutlaka ara sıra fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Çünkü daha sonraki yaşayacaklarınız öncesini hemen unutturacak.
   
  nanni, 21 Eylül 2017 , Konu : 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 10. Haftasında kaç kilo Olmalıyım?

  Her gebe kadının alabileceği kiloya ait alt sınır ve üst sınır bellidir. Gebeliğin 10. Haftasına ulaştığınızda birkaç kilo almanız gayet normaldir. Ama eğer gebe kalmadan önce vücut kitle endeksinize göre normal kilodaysanız, 12 kiloya kadar almanız normaldir. Bu 12 kilonun 2-3 kilosunu birinci trimesterde alırsınız.

  Gebelikte ani ve aşırı kilo alımları vücudunuzu tamamen farklılaştırır. Daha sonra tedavisi pek mümkün olmayan çatlaklar oluşur. Hem de bu çatlaklar sadece karın bölgesinde değil, göğüslerde, bacaklarda ve hatta kollarda bile olabilir. Bu sebeple gebelik boyunca kendinizi salıp çok fazla kilo almamaya çalışmalısınız. Elbette bebekten kaynaklanan kilolarınız olacak ancak yağ depolarını fazlalaştırmamaya dikkat etmelisiniz.
   
  nanni, 21 Eylül 2017 , Konu : 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 10. Haftasında Doktor Kontrolü

  Sağlıklı bir gebeliğin başlayıp başlamadığını ancak doktor kontrolüne giderek anlayabilirsiniz. Gebeliğiniz boyunca da, doktorunuzun gerekli gördüğü periyodik kontroller için doktorunuzla görüşmeye gidersiniz. Muhtemelen gebeliğin 10. Haftasına kadar en az bir kere uzman doktora görünmüşsünüzdür. Bundan sonra da genellikle ayda bir doktorla görüşülür. Gebeliğin son zamanlarına kadar bu şekilde devam eder. Son haftalarda, haftada bir gitmeniz gerekebilir.

  Doktor kontrollerinde hem bebeğin durumu ile ilgili bilgi alırsınız hem de kendi sağlık durumunuzun yerinde olup olmadığını öğrenirsiniz. Bazı kontrollerde kan tahlili, idrar tetkiki yapılması istenebilir. Bazı haftalarda ise bebeğinizin bazı rahatsızlıkları ile ilgili bilgi almak için tetkikler istenebilir.

  Tüm bu sebeplerden dolayı Gebeliğin 10. Haftasına gelmiş olmanıza rağmen hala doktora görünmediyseniz acele edin derim. Bundan sonra da gebelik boyunca doktorunuzla irtibat halinde olun.
   
  nanni, 21 Eylül 2017 , Konu : 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. nanni

  nanni Active Member

  Hamileliğin 10. Hafta Belirtileri Nelerdir?

  Anne adayları özellikle ilk gebelikten daha sonraki gebeliklerinde önceki hamilelik zamanı ile kıyaslama yaparlar. Burada şimdi ben, gebeliğin her belirtisi kişiye özgüdür, kesin olan bir şey yoktur desem ilk hamileliğini yaşayan anneler belki durumu fark edemeyebilir. Ama özellikle ikinci gebelikte durumlar biraz daha değişiyor. Vücudun daha önce gebeliğe alışık olmasından mıdır nedir, bazı belirtileri çok hafifçe atlatabiliyorsunuz. Ya da tam tersine ilk gebelikte görmediğiniz eziyeti bu gebelikte yaşayabiliyorsunuz.

  Genellikle filmlerde, dizilerde bir kadının hamile olduğunu, mide bulantısından koşa koşa lavaboya gitmesinden anlarız. “Aaaa Zeynep meğer hamileymiş.” deriz. Yani bu bulantı işinden herkesin haberi var. Ama kimi hamile bayanda bu belirti çok ağır şekilde gözlense de kimi bayanda bunlar hiç ortaya çıkmayabiliyor. Bazılarında gebelik boyunca da sürebiliyor. Anne adayının kilo alması gerekirken, gebelikte kilo veriyor.

  Gebeliğin 10. Haftasında bulantılarınız yine en önemli belirtilerimizden biri. Eğer normal bir gebelik geçiriyorsanız genellikle birkaç hafta içinde son bulacak.

  Yorgunluk ve uykusuzluklarınız yine hayata adapte olmanızı güçleştiriyor. Bu gibi durumlar size kendinizi hasta gibi hissettirmesin. Siz hasta değil sadece gebesiniz. Bu şekilde düşünüp de yataklara düşmenize gerek yok. Kalkın hareketlenin. Zinde olmak için düzenli beslenip egzersiz yapın. Bu size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

  Gebeliğin 10. Haftasında karşılaşılan belirtileri genel olarak sıralamak gerekirse bunlar, vazgeçilmez bulantılarımız, uyku ve yorgunluk hissinden dolayı yatak ve yastıklarla dost olmamız, tuvaletin yollarını aşındırmamız, midede yanma ve şişkinlik, kabızlık, göğüslerinizdeki farklılaşmalar, kimi zaman gelen baş ağrıları, sık sık aşermeler (bazen sırf gıcıklık olsun diye), kıtlıktan çıkmış gibi sürekli açlık ve yeme hissi olarak sayılabilir.
   
 6. nanni

  nanni Active Member

  Gebeliğin 10. haftasında Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

  Gebeliğin 10. Haftasında anne bedeninde fiziki veya psikolojik değişiklikler gerçekleşiyor. Bu duruma sebep olan hormonlarınıza sakın kızmayın. Gebelikte bu haftalarda kimi zaman çok asabi olabilirsin ama hamile kadınlar genellikle gebelik döneminde fazla duygusal olabiliyorlar. Bu durumlardan kendini uzak tutmaya çalışmalısınız. Sizi ve bebeğinizi rahatlatacak aktiviteler yapmalısınız. Sürekli hasta gibi yataklardan çıkmamak yerine hareketli bir yaşam tercih etmelisiniz.
   
 7. nanni

  nanni Active Member

  Hamileliğin 10. Haftasında Neler Yemeliyiz, Nasıl Beslenmeliyiz?

  Gebelik boyunca vücudunuzun proteine ciddi derecede ihtiyacı vardır. Çünkü yeni hücre üretiminde, amino asitlere ihtiyaç vardır. Vücudunuza protein alarak amino asit ihtiyacını giderebilirsiniz.

  Hala hamileliğin birinci trimesterindeyiz. Bu dönemde bir gün içerisinde yaklaşık 200 gr protein almanız gereklidir. Proteinden zengin yiyecekler aynı zamanda yağ açısından da zengin olduğu için, yiyecek seçimini dikkatli yapmak gerekir. Örneğin kırmızı et protein açısından çok zengindir. Ama yağsız olan yerlerinden tüketebilirsiniz. Vücuda giren her yağ, bize fazladan birer kilo olarak dönebilir.

  Protein açısından zengin olan yiyeceklerden bazıları şunlardır: Baklagillerin birçoğu, yumurtanın beyazı, süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt), balık, hindi eti, tavuk eti. Ama hindi ve tavuk etinde doğal olana ulaşmak biraz zor olabiliyor.

  Bebeğin Zeka Gelişimi için Gebeliğin 10. Haftasında Ne Yemeliyim?

  Bebeğinizin beyni ve sinir sistemi ilk haftadan beri hızla gelişiyor. Neredeyse bir dakikada iki yüz elli bin yeni nöron sinir sistemine ekleniyor.

  Bu dönemde de beslenme konusunda 10 haftalık hamile bir annenin daha dikkatli beslenmesi gerekiyor. Özellikle gebeliğin 10. Haftasında omega yağlarını bol barındıran somon gibi balıklar tüketilebilir. Kırmızı et, yumurta bu konuda en ideal besinler arasındadır. Ayrıca sağlıklı bir bireyin tüketmesi gereken ceviz, fındık gibi kuruyemişleri 10 haftalık hamile bir kadının daha çok tüktmesi gerekir.
   
 8. HasBahceGulu

  HasBahceGulu New Member

  Hamileliğin 10. haftasında olup da hala gözle görülür kilo alamayanlarınız varsa sakın dert etmesinler. Bide benim gibi düşük kiloda hamile kalmışsanız genelde etraftan çocukta gelişmeyecek, kendine bakmıyosun herhalde gibi olumsuz laflar duyabilirsiniz ama sağlığınız yerindeyse hiç umursamayın. Çünkü doktorum bana ilk 3 ay içinde 4-5 kilo bile verebileceğimi söylemişti. Allahtan ne aldım ne de verdim. Malum bu dönemler bulantıların da arttığı zamanlar. Bebeğin henüz tutunmaya çalıştığı zamanlar olduğu için elinizden geldiğince beslenmenize dikkat edip, bol bolda dinlenin gerisi hallolur annişler ;)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. nezaket_li

  10 Aylık Bebek Gelişimi

  10 Aylık Bebeklerde Dinleme, İlgi, Anlama, Yetenekler ve Diğer Değişiklikler İlk konuşma deneyimi için belki bir-iki aya daha ihtiyacınız olsa da bebeğiniz sürekli sizinle iletişim halinde olmak istiyor. Bu ayda bebeğiniz konuşmaya benzer 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. medos

  Makyajsız Güzel Görünmenin Yolları -10-

  Majyajsız güzel görünmeyi her bayan isterim tabii ki fakat ne yazık ki bir çoğumuz da bulunan özgüven eksikliği sebebi ile makyajsız olduğumuz zamanlar da çevremiz de ki insanların bizi görmesin den çoğu ...
 3. medos

  Her Bayanın Bilmesi Gereken 10 Makyaj Tekniği -10-

  Bilmeniz gereken 10 makyaj tekniğin den sonuncusuna gelmiş bulunuyoruz. Bu her bayanın bilmesi gereken 10 makyaj tekniği başlığı adı altında ki yazıları okuyarak bunları sizin de öğrenmenizi kesinlikle öneriyorum. Makyaj yaparken doğru 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. medos

  Her Bayanın Bilmesi Gereken 10 Makyaj Tekniği -9-

  Makyaj da bir çok önemli püf nokta olduğunu biliyoruz. Aslında bu püf noktaları uygulamak ve öğrenmek de öyle sandığınız kadar zor bir durum değil. Yani kolaylık ile makyaj da yaptığınız hataların farkına ...
 5. medos

  Her Bayanın Bilmesi Gereken 10 Makyaj Tekniği -8-

  Makyaj malzemelerin de zaten artık belirli bir sınır yok, yani aklınıza dahi gelmeyecek bir çok farklı makyaj malzemesi var ve bu makyaj malzemelerine ulaşmak da oldukça kolay zaten. İstediğiniz ürünü bir kozmetik 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. medos

  Her Bayanın Bilmesi Gereken 10 Makyaj Tekniği -7-

  Makyaj hilelerin de en çok hile göz makyajın da vardır. Göz makyajınız ne kadar kusursuz olursa makyajınız da bir o kadar kusursuz bir görüntü oluşturacaktır. Öyle ki makyajımız da en çok malzemeye ...
 7. medos

  Her Bayanın Bilmesi Gereken 10 Makyaj Tekniği -6-

  Yüzümüz de ki ifademizi belirleyen kaşlarımızın her zaman için daha düzenli ve bakımlı gözükmesi aslında makyajımız için de oldukça önemli bir kural dememiz mümkün. Her ne kadar makyaj yapsak da istediğimiz kaşlara 10 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 10 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. medos

  Her Bayanın Bilmesi Gereken 10 Makyaj Tekniği -5-

  Her bayanın bilmesi gereken makyaj teknikleri arasın da olan beşinci maddemize geldik sonunda. Yolun yarısına geldik de diyebiliriz yani :) Makyaj günlük hayatımızın bile vazgeçilmezi haline geldi çoktan. Bir çok bayan makyaj ...

Bu Sayfayı Paylaş