8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8. Haftası) Bebeğin Gelişimi

'Hafta Hafta Hamilelik' forumunda nanni tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. nanni

  nanni Active Member

  8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Karnınız hala belli olmuyor belki ama siz artık neredeyse iki aylık hamilesiniz. İlk trimesterin yarısını geçtiniz. Önünüzde uzun bir süre oluğunu düşünebilirsiniz ama o kadar çabuk geçecek ki, bir anda bebeğinizi kucağınızda bulacaksınız. Gebeliğin ilk trimesterinde anne adayındaki değişiklikler genellikle dışardan çok fark edilen şeyler değildir. Yani daha çok anne adayı bilir ve yaşar. Göğüslerindeki hassasiyet, uyku yorgunluk, bu haftalarda da devam eder ama dışardan pek az insan gebe olduğunuzu fark eder. Ama gebeliğin ilk dönemlerinde bebeğinizde sayısız değişiklik ve gelişme meydana gelir.

  8 Haftalık Gebelikte Anne Karnındaki Bebek Gelişimi Nasıldır?

  Bebeğin ilk haftalardaki büyüme hızı neredeyse saniyelerle ifade edilecek kadar hızlı. Artık bebeğimizin boyu milimetrelerle değil santimetre ile ifade edilecek kadar büyüdü. 1,5 cm ile 2 cm arasında değişen bir boya sahip. Yine bu haftada da boy ölçümü bebeğin başından poposuna doğru yapılır. Artık bebeğiniz bir fasulye tanesi kadar hatta biraz daha büyük olabilir.

  Bu haftada bebeğiniz, tüm uzuvları gelişmiş bir görünüme sahip olmasa da artık daha insansı bir görünüme sahip. Aklınıza gelebilecek ayrıntılar bile şekillenmeye başlıyor. Göz kapakları bile bu haftalarda şekilleniyor.

  Geçtiğimiz haftalarda oluşmaya başlayan kol ve bacak çıkıntıları daha da uzuyor ve bu çıkıntıların ucuna artık el ve ayak parmakları bile yerleşiyor. Ama henüz bir kazın ayaklarını andırıyor. El ve ayak parmaklarının arasındaki boşluklar tamamen oluşmadı. Henüz perdeli şekilde görünüyorlar.

  Daha önceki haftalarda oluşmaya başlayan duyu organlarının çıkıntı ve girintileri daha yerli yerine oturup bir organı andıracak görünüme geliyorlar. Minicik burnunu bu haftadan itibaren görebiliriz.

  Gebeliğinizi öğrenir öğrenmez doktorunuza koşu bebeğinizin derinden gelen ve çok az atan kalp atışlarını duymuştunuz. Artık kalp daha ritmik ve olması gerektiği gibi atıyor. Dakikada 150 atış yapıyor artık. Bu atım hızı doğuma kadar, sağlıklı olduğu sürece bu civarda kalacak.

  Hamileliğin 8. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  Dışarıdan bakanlara sadece biraz kilo almışsınız gibi gelebilir. Hamile olduğunuzu bilmiyorlarsa genellikle bu şekilde düşünürler. Ama siz bunu biliyorsunuz. Karın bölgeniz bir hamile gibi şişmiş olmasa da kıyafetlerinizin beli dar gelmeye başlamış olabilir.

  Ama döllenmeden sonra embriyo rahime yerleştiği andan itibaren, rahminiz genişlemeye başlar. Bu durum dışarıdan bakıldığında en erken 16. Haftada anlaşılmaya başlar.

  Benzer Konu :<<<-- 38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum -->>>

   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2017
  nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #1
 2. nanni

  nanni Active Member

  Hamileliğin 8. Haftasında Neler Yaşayacağım?

  Karın ve Kasıklarda Ağrı

  Gelişmeye ve büyümeye başlayan rahim, özellikle ilk gebeliğini yaşayan annelerde bazı şikayetlere neden olabilir. Gebelik öncesinde bir mandalina, portakal kadar olan rahminiz gebeliğin 8. Haftasında neredeyse iri bir nar kadar oldu. Rahmin yapısı o kadar esnek ki, doğuma kadar bin kat büyüyecek ve doğumdan sonra yaklaşık 40 gün içinde de eski haline kavuşacak.

  Gebeliğin ilk haftalarında rahmin bu genişlemesinden dolayı, karın ve kasık bölgelerinizde ağrı ve sancı hissedebilirsiniz ama genellikle bir süre sonra geçer veya dinlenince geçer. Geçmeyen ağrılarınızda mutlaka doktorunuza başvurun.

  Sık İdrar Çıkma

  Rahminizin genişlemesiyle birlikte bir sorun daha oluşacak. İdrar kesenize baskı yapmaya başlayacağı için sık idrara çıkma şikayetiniz olacak ama bu duruma gebeliğin sonuna kadar sabretmeniz gerekecek. Hatta bazı geceler uykunuzdan sıkışmış bir vaziyette uyanacaksınız.

  Bu haftaya kadar gelişen bebek ve plasenta rahme iyice tutunmuştur.

  Bitmek Tükenmek Bilmez Bulantılar

  Bu haftalarda da devam eden bulantılar bazı gebe kadınlarda geçmiş bile olabilir. Çünkü bu tip şikayetler ve gebelik belirtilerinden bazıları tamamen kişiye özeldir. Benim gebeliğimde bulantım üç haftadan fazla sürmemişti. Yani sizin bulantılarınızın geçmesi için de az bir zaman kalmış olabilir. Genellikle de gebeliğin 12. Haftası civarında bitmiş olur.

  Gebelikte Kalça, Sırt ve Diz Ağrıları

  Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahim genişleyerek neredeyse leğen kemiğinin içini tamamıyla kaplar ve siyatik sinir denilen, dizlere kadar uzanan bu sinire baskı yapabilir. Bu nedenle bazı gebe kadılarda kalçalarda, sırtın alt bölümünde ağrılar hissedilebilir. Bu durum siyatik sinir ağrısıdır. Siyatik sinir, dizlere kadar uzanır. Bu tip ağrılarınızı yatarak azaltabilirsiniz. Ağrıyan tarafınızın aksine doğru yatarsanız sinir üzerindeki baskı azalmış olacağından ağrınız da hafifleyebilir.

  Toksoplazma Nedir? Toksaplazmanın Bebeğime Zararı var mıdır?

  Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde, çiğ et veya evcil hayvan dışkısından bulaşabilecek bie enfksiyon vardır. Bu enfeksiyon toksoplazma türü asalaklar tarafından insana bulaştırılır. Plasentadan geçerek bebeğe ulaşma ihtimali vardır. Hamileliğin ilk döneminde bu enfeksiyon düşüğe neden olabilir.
   
  nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #2
 3. nanni

  nanni Active Member

  Gebelikte 8. Haftada Düşük Riski

  Gebelikte görülen düşük vakalarının neredeyse %80’ i gebeliğin ilk trimesterinde görülür. Yani hemen hemen 12-13 haftalık gebeliğe kadar bu risk hep vardır. Bu zaman aralığında yapılan düşükler erken düşük olarak adlandırılır. 20. Haftaya kadar olan düşükler de geç düşük olarak adlandırılır.

  Gebe olan her anne, gebeliğin ilk üç ayında düşük yapmaktan korkarlar. Düşük vakaları tüm gebeliklerin %15 inde görülebilir. Düşük belirtileri arasında vajinal kanama, adet sancılarına benzer ağrı ve kramplar, sırttan kasıklara doğru yayılan bir ağrı ve parça düşürme vardır. Genellikle adetinizdeki belirtiler benzer ama çok daha ağrılı ve sancılıdır. Doğum sancısına daha benzer diyebiliriz. Böyle bir durumda hemen doktorunuza haber vermelisiniz.


  Gebelikte 8.Haftada Hangi Testler Uygulanır?

  Genellikle doktor kontrolüne ilk gidişinizde veya ikinci gidişinize bazı testler ve tahliller yapılır. Gebelere göre farklılık göstermekle birlikte genellikle tüm gebe kadınlarda tam kan sayımı ve idrar tahlili yapılır. Bunun dışında doktorunuzun gerek görmesi durumunda smear testi, pelvik muayenesi, frengi testi ve rahim ağzı kültürü de yapılabilir.

  İlerleyen haftalarda da pek çok doktor şeker taraması yapılmasını ister. Kızamıkçık, hepatit ve gerek görülen diğer durumlarda da kan tahlilleri yapılabilir.

  Doktorunuz belirli periyotlarla yine tahlil yapabilir ama her muayenede gerekli değildir.

  Hamileliğin 8. Haftasında Beslenmenin Önemi nedir? 8 haftalık gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

  Hamileliğin 8.haftasında beslenme düzeni nasıl olmalı, 8 haftalık gebelikte neleri yemem lazım sorularının cevabı şimdi geliyor.

  Gebeliğin 8. Haftası da dahil olmak üzere tüm gebelik boyunca hatta doğumdan sonra da yeterli dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Yani günlük olarak alman gereken besin miktarlarını gün içerisine bölerek tüketmeniz gerekiyor. Örneğin günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak miktarda, süt, yoğurt veya peynirden yeteri miktarda tüketmelisiniz. İlla ki şu öğün yiyin diye bir şey de demiyoruz. Gebelikte beslenme konusunda kendinizi kasmadan, yormadan da beslenebilirsiniz. Mesela bazı anneler gebelikte sütten tiksinebiliyor. Bunun yerine peynir veya yoğurt tüketebilirsinz. Bu tip şeyleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

  Protein kaynağı yumurtadan tiksiniyorsanız et grubuna yönelebilirsiniz. Gebelikte beslenme nasıl olmalı denince karşınıza bir diyet listesi çıkması için beklemeyin. Yeter ki her besin grubundan yeteri miktarda tüketin. Gebeliğin 8. Haftasında beslenme konusunda da önemli olan bu.

  Günlük tüketmeye dikkat edilmesi gereken şeyler arasında, kalsıyum, folik asit, demir, magnezyum, protein ve vitaminlerce zengin bir beslenme menüsü olmalı. Bazı durumlarda gebelikte yeterli beslenemeyen kadınlar için doktorları takviye ilaçlar başlayabilir. Ama buna gerek kalmadan hangi besinde ne var diye sorduğunuzda yazımızı okumaya devam edin derim.

  Kalsiyum
  Süt, yoğurt, peynir,yeşil yapraklı sebzeler, bezelye,badem

  Folik Asit
  Mercimek, turunçgiller, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, barbunya, brokoli, yumurta, domates suyu

  Demir
  En başta kırmızı et ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, incir, kuru erik, kuru üzüm gibi meyveler, pekmez

  Magnezyum
  Ispanak, badem, yeşil fasulye, muz, erik,

  Çinko
  Ispanak, mantar, kabak çekirdeği, kırmızı et, yoğurt, domates, enginar ve süt.

  Bu saydıklarım dışında pek çok sebzede farklı vitamin ve mineraller de bulunuyor.
   
  nanni, 19 Eylül 2017 , Konu : 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #3
 4. senanur

  senanur New Member

  Merhaba kuzenim şuan gebeliğinin 8. haftasında ve dediğiniz testleri yapmaya gerek duymamış doktor. Ama etrafta da hamile olup testleri yaptıranlar olduğunu duyuyoruz acaba bir zararı olur mu bu durumun? Gerçi planlı gebelik olunca zaten annede bir rahatsızlık olup olmadığına hamilelik öncesi bakılıyormuş. Ondan gerekmez denilmiş ama bizde tedirgin olduk. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?
   
  senanur, 30 Ekim 2017 , Konu : 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8. Haftası) Bebeğin Gelişimi
  #4
 5. HekimKz

  HekimKz New Member

  Evet planlı gebelik durumu varsa zaten hastalıkların tespiti için anne adayına gerekli olan testler hamile kalmadan önce yapılıyor. Ondan bazı doktorlar gebelik süresince tekrardan test yapılmasına gerek duyulmuyor. Yani sıkıntılı bir durum yok. Ama riskli bir durum ya da gebelikte anormallik görülürse ona göre test yapılabilir
   
 6. violetlz3

  violetlz3 Member

  Free Porn Pictures and Best HD Sex Photos
  Black Girls Porn Sex Movies

  ghost stories porn freet lesbian porn for mobile rough porn star movies jenny riveria porn cathy barry porn vids
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. aleyna

  38 Haftalık Gebelik İçin Suni Sancıyla Doğum

  merhaba arkadaşlar, kız kardeşim dün itibariyle gebeliğinin 38. haftasını doldurdu ve bugünde doktoru kontrol için çağırmıştı gitti. Çatı muayenesine göre şuanda normal doğum yapabilirmiş. Ama doktoru 2 hafta daha beklersen bebek kilo 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 2. FilizAkın

  41 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 41. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğinizin 41. haftasında olmanıza rağmen hâlen doğum yapmamışsanız; bu durum gün aşımı, gün geçmesi veya miad aşımı olarak adlandırılır. Anne adaylarının ilk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Bu durumda olan hamilelerin ...
 3. FilizAkın

  40 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 40. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin 40. haftasında anne adayları, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna gelmiştir. Bazı anne adaylarında gebelik 42. haftalara kadar sürse de çoğu 40. haftada bebeklerini dünyaya getirirler. Hâlen 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 4. FilizAkın

  39 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 39. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin 39. haftasında anne adayları kendilerini çok şişman ve rahatsız hissetmeye başlarlar. Gün boyu evde oturmak yerine zaman zaman dışarıya çıkıp dolaşmak anne adaylarını iyi gelecektir. Bu dönemde anne adaylarının yalnız bırakılmaması ...
 5. FilizAkın

  38 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 38. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Gebeliğin son ayında anne adaylarında birçok doğum belirtisi gözlemlenebilir. Bunlardan en sık yaşananı ise nişan gelmesi olarak da bilinen doğum kanallarını tıkayan ve mukus yapısına benzeyen tıkacın dışarı atılması olayıdır. Bu durumda 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 6. FilizAkın

  37 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 37. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  Doğuma 3 haftanın kaldığı bu günlerde, anne adaylarının her an doğumun başlayabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü sadece gebelerin %5’i hamileliğin 40. haftasında doğum yapabilmektedir. Şayet anne adayları daha önce doğum yapmamışsa; bebeğin başı ...
 7. FilizAkın

  36 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 36. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa doğum yapacak anne adaylarında doğuma bir ay kala, ilk bebek leğen kemiklerinde meydana gelen doğum kanalına girmeye başlamaktadır. İkinci veya üçüncü doğumunu yapacak annelerde ise bu durum ileriki haftalarda ya 8 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 8 Haftası) Bebeğin Gelişimi...
 8. FilizAkın

  35 Haftalık Gebelik (Hamileliğin 35. Haftası) Bebeğin Gelişimi

  İlk defa çocuk sahibi olacak anne adayları bu dönemde doğumun yaklaşmasıyla doğum ağrılarına dayanabileceği ve rahat bir doğum yapabileceği konusunda oldukça kaygı duyarlar. Uzmanlara göre anne adaylarının doğumda hissettiği ağrı ve sancıların ...

Bu Sayfayı Paylaş